motorisk

scooter önerisi ve tavsiyesi

şu an dolar 4.91. ben bu yazıyı yazarken sayaç gibi artmakta. ülkenin bulunduğu kriz ortamında daha ekonomik ulaşım aracı arayanlar için bu konu yazı ilaç niteliğinde olacaktır. bu yazıda geçen öneri ve tavsiyeler otomobilden motosiklete geçecek veya motosiklete scooter ile başlamayı düşünen insanlar içindir. konuya öneride bulunacağım scooter modellerinden başlayarak girmek istiyorum.

öncelikle scooter tavsiye etme sebeplerimden birisi yukarıdaki satırlarda bahsettiğim hedef kitlesi olduğu için. öneride bulunacağım modeller arasında alım maliyeti düşük anca işletme maliyeti yüksek 2 zamanlı, çin üretimi, dayanıksız motosikletlere yer vermeyeceğim. tavsiye kısmında bazı üreticiler yer alabilir.

sırasıyla şehir içi a noktasından b noktasına ulaşmanın en mantıklı yolu diyebileceğim modelleri sıralayacağım. ilk önerim olan honda'nın pcx 125'i ile başlamak istiyorum. bu model günlük hayatı kolaylaştıran en iyi modellerden biri. 100km'de 1.8 - 2.2 litre civarlarında gezen yakıt tüketimi ile hem ekonomik hem konforlu hem de dayanıklı bir scooterdir. ilan sitelerine bakarsanız honda'nın scooter segmentinde 2.eli en güçlü olan model olduğunu göreceksiniz. daha fazla bilgi için şu videoya bakmanızı öneririm.
 youtube video


ikinci önerim ise yamaha xmax 125. ekonomi odaklı gitmesek bu model ilk önerim olurdu. tasarım, fren, bagaj ve daha bir çok konuda honda pcx 125 den üstün. ancak ekonomiden bahsedecek olursak bu konularda honda pcx 125 modeline rakip olamayacak durumda. hem alım maliyeti olarak honda pcx 125 modeline göre şu an 3200 tl daha pahalı hem de işletme maliyeti olarak 1 - 1.2 litre daha fazla yakıt tüketmekte. daha fazla bilgi için şu videoya bakmanızı öneririm.
 youtube video


tavsiye edeceğim modeller arasında suzuki adress, sym jet 14 yer alıyor.
bu seceneklerin arasına peugeot speedfight 4'te eklenebilir