motorisk

Durum: 143 - 0 - 0 - 0 - 11.03.2019 04:35

Puan: 817 -

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Admin.

Henüz bio girmemiş.
  • /
  • 8

sosyal farkındalık projesi

ben gereken kişilere kesinlikle ileterim. hazır olduğunuz zaman özelden de bana mesaj atın.

doların artmasıyla birlikte motora başlamak

aslında diyecek çok bir şey yok şu yazdıkların üstüne. tamamen sana katılıyorum ve çinli motorlarda çok fazla tecrübemiz yok. kullanmadığımız ve sonucunu kestiremediğimiz bir şey için öneri yapmayı doğru bulmuyorum. bu fiyat segmentinde bu motorları kullananlara danıştıktan sonra tavsiye olarak burayı detaylıca editleyeceğim. sen de bütçeni belirtirsen çok iyi olur.

kask bedeni hakkında bilgi

kafa şekli bu konuda çok önemli bir konu. https://motorisk.net/karsilastir/urun/agv-k3-sv/ k3 sv yuvarlak kafa yapısı için uygun bir kask. bir beden büyük almanıza rağmen sıkıyorsa kafanız muhtemelen ıntermediate oval denilen kafa şekli. ben dahil bir çok insanın kafı şekli bu şekildedir. agv k3 sv sizin için vazgeçilmez ise ml bedenini alın veya başka kasklara yönelin. https://goo.gl/tFE2ks

grenaj uyarlaması hakkında

amaç el emeği ise tabi kendin yap ama o görmüş olduğun grenajlar gibi süslemek çok zor iş. benim zamanım olmadığı için hiç girişemem ama zamanın varsa dene ne kaybedersin.

grenaj uyarlaması hakkında

bu yollardan ben de çok geçtim :) en güzel ve en stressiz yöntem motosikletin orijinal grenajlarına dokunmadan giydirme yarış grenajı almak. ninja 250r fairing diye ebay gibi sitelerde aratırsan inan çok güzel modeller bulacaksın. bildiğin sbk ve motogp tarzına bürünüyor motosiklet ve muhteşem gözüküyor.

motorisk tanışma

uşak yarışları yakında yeniden başlar mutlaka denk geliriz diye düşünüyorum :)

sessiz kask önerisi ve tavsiyesi

alpine motosafe earplugs kulak tıkaçları benim kullandığım en iyi ürün olmuştur. çevre sesi algısı için kanıtlanmış veya kaynağa dayanan bir bilimsel makaleye denk gelmedim 3 farklı dilde. negatif bir etki bende yaratmadı ki pist kenarında bile kullanıyoruz.

kask konusu ve kararsızlık

belirttiğiniz kıyaslamada ağırlık kafanızı çok kurcalamasın. scooter ile en fazla 120km/s hız yapacağınızı düşündüğümüzde rüzgar katsayısı kabul edilebilir seviyede olacaktır. vizör kilidi var ve pinlock masrafı olmaması agv k3 sv'ye göre avantaj. k5 ise segment olarak shoei qwest ile kıyaslanabilir ki qwest ile k5 i kıyaslarsanız açık ara qwestin iyi olduğunu göreceksiniz. mevcut karşılaştırma için n87 gayet idealdir.

sessiz kask önerisi ve tavsiyesi

öncelikle sessiz kask demek çok doğru bir sunum olmasa da bize bu şekilde çok fazla soru gelmekte. sessiz kask konusunda yüzlerce yorum okuyabilirsiniz ve hepsi kafanızı karıştırıcı türden yorumlardır. bu yazı ile kafanızdaki sessiz kask olayını sonuçlandıracağımızı düşünüyoruz.

bir kaskın sessiz olduğu kanısına varmak için coau gibi kuruluşların rüzgar tüneli test sonuçlarına ulaşmak gerekir (dba). aksi taktirde x kaskını takıp 100km/s hızla kullanan kişi ile, aynı kaskı takıp 150km/s hız veya üstünde motosiklet kullanan kişilerin yalıtım konusundaki görüşleri aynı olmayacaktır. bu konuya en iyi örnek https://motorisk.net/karsilastir/urun/ls2-ff323/ ürünü olabilir. coau tarafından oldukça az dba seviyesine ulaşsa da kullanıcı kitlesi racing kullanıcıları olduğu için kask 100km/s ile alakası olmayan hızlarda kullanılıyor ve sonucunda sesli diye yorumlanıyor. https://motorisk.net/karsilastir/urun-kat/kapali-kask/ projesinde coau dan tüm test sonuçlarını istesek de bazı kasklar rüzgar tüneline girmemiş ve dba sonuçları yok. böyle durumlarda ise kullanıcı yorumundan başka güvenecek yer kalmıyor. orantısız yorumlar görmek de can sıkıcı olabiliyor.

gürültüyü sağlık açısından çok önemsemeyebilirsiniz ama yapılan bir deneyde 160 db şiddetindeki gürültüye 10 dakika boyunca maruz bırakılan bir kobay ölmüştür. osha standartlarına göre iş yerlerinde 8 saat boyunca maruz kalınabilecek maksimum gürültü 90 dba olmalıdır. maruz kalınan süreye göre bu değerler değişmektedir. ıso normunda 8 saat süre ile 90dba gürültüye maruz kalmanın dozajı 100% olarak belirlenmiştir. aşağıdaki tabloda dba ve maruz kalınması gereken süreler belirtilmiştir.

tabloya bakarak şunu söyleyebiliriz: 90 dba ses alan kask ile 8 saat yolculuk yapmak, 95 dba ses alan kask ile 4 saat yolculuk yapmak aynı miktarda yorucu olacaktır.

herhangi bi' kaskta en etkili ses azaltma yöntemi kulak tıkacıdır. en sesli kaskta kulak tıkacı kullanmanız en sessiz kask diye tabir edilen 89 dba seviyelerden kat kat sessiz olacaktır. tabloya ve yazdıklarımıza bakarak kulak tıkacının öneminin ne seviyede olduğunu görebilirsiniz. kulak tıkacı kullanmadan yalıtım seviyesi iyi olan kask isterseniz aşağıdaki ürünlere bakmanızı tavsiye ederiz.

https://motorisk.net/karsilastir/urun/ls2-ff323/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/nolan-n87/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/hjc-fg17/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/arai-rebel/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/arai-qv-pro/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/shoei-gt-air/

yazlık eldiven önerisi

öncelikle başlangıcınız için tebrik ederim. en uygun fiyatlı dediğin zaman bunu sende bulabilirsin ancak kemik bölgelerini koruyan yazlık eldiven almanı öneririm. bazıları tamamen bez tarzında oluyor ve olası bir temas anında korumayacaktır.

dragstar subap sesi

video olmadan açıkçası cevap veremeyeceğim. yazıyı aynen ustamıza gönderdim onun daha profesyonel yaklaşımı olur. bana yazdığı zaman burayı editlerim.

edit: ustamız bakmadan bir şey diyemeyeceğini söyledi. üzgünüm yardımcı olamayacağım.

kask buğu önleyici

pinlock olmayan kasklarda kaskın vizöründe oluşan buğlanma can sıkıcı olsa da bu sorunu önlemek için bir kaç yöntem olduğunu söyleyelim.

1- örneğin ls2 markasının ff323 serisinde pinlock ürünle beraber gelmiyor ancak ek bir ücretle kask üreticinizin ff323 için tasarladığı pinlock malzemesini satın alabilirsiniz yani kask üreticiniz mutlaka kask modelinize göre pinlock üretmiştir. fiyatları ise modelden modele değişkenlik gösterse de 100₺ ile 600₺ arasında değişen fiyatlar olduğunu belirtmek isteriz.

2- buğu önleyici spreyler bir yöntem olarak görülebilir ancak her zaman yanınızda olmayabilir. etkisi geçici olduğu için ve sürekli para vermek zorunda kalacağınız için bu yöntem maddi ve pratik olarak zora sokacaktır.

3- modelinize göre pinlock üretilmemiş ise universal yani her modele uyan diye satılan pinlocklar tercih edebilirsiniz fakat sizi hayal kırıklığına uğratabilir. genelde kaliteli olmadıkları için montaj çok işlemi çok sağlıklı olmayacaktır. bu durum vizör ile pinlock'un arasına tozların girmesine sebep olacak ve buğun yanında hava kabarcıkları da size problem olmaya başlayacaktır. boyutları her vizöre uymayacağı için görüş alanınızı kısıtlama ihtimali çok yüksektir. sprey kullanmak istemezseniz bu sizin için daha iyi bir yöntem olabilir ancak kalıcı olmayacağını ve zamana bağlı olarak sürekli bu işlemi tekrar etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

sonuç olarak ekstra bedel ödeyerek kask üreticinizin modelinize uygun tasarladığı pinlock malzemesini almanızı öneririz. bu önerilerin dışında çağ dışı önerilerde bulunan kişileri lütfen dinlemeyin aksi taktirde kaskın vizörünü de çizebilirsiniz.

sharp kask testi hakkında

sharp kask testi nasıl yapılır? sharp testi güvenilir mi? gibi sorulara son noktayı koymak adına kanıtlara, belgelere dayanan bu güzel yazıyı sizler için hazırladık.

sharp nedir?
sharp, birleşik krallık'ta mevcut olan motosiklet kasklarının güvenlik performansında gerçek farklılıklar ortaya çıkaran araştırmayı takiben 2007 yılında ulaştırma bakanlığı (dft) tarafından başlatılan bir tüketici bilgilendirme girişimidir. kanıtlara, kayıtlara ve testlere dayanarak kaskların göreceli güvenliği hakkında objektif bilgi verir.

sharp neden kuruldu?
birleşik krallık başta olmak üzere motosikletçiler trafiğin %1'ini, kayıpların ise %19'unu temsil ediyor. motosikletçi ölümlerinin yaklaşık %80'i ve ciddi yaralanmaları olanların %70'i kafa travmalarını sürdürmektedir. araştırmalar ayrıca, istatistiksel olarak kafa etkilerinin kask çevresine eşit olarak dağıldığını da göstermektedir. sharp programı, 2001 yılında rapor edilen avrupa araştırma faaliyeti “cost 327” nin bulgularına dayanmaktadır.(avrupa'da yapılan en kapsamlı motosiklet kazaları çalışması) bu çalışmanın en önemli amacı bu oranları minumum seviyeye indirmek.

sharp darbe testi nasıl yapılır?
sharp her bir kask modelini 32 testte tabi tutar. bu 32 testi tamamlarken teste sokacağı modelden en az 7 adet seçer. tek kask üzerinden kesin sonuca gitmez. teste girecek model kask 1 olsun bu kask 1'den 7 adet seçer ve hepsini tek tek test eder. en sonunda puanlamasını yapar. doğrusal darbe testleri için kasklar, gerçek dünya yol kazalarında etkilenecek yüzeyleri temsil eden yassı ve bordür şekilli yüzeylere karşı etkilenir. darbe uçları, birleşmiş milletler ece yönetmeliği 22.05'te https://goo.gl/s9j2y5 belirtildiği gibidir. eğik darbe testi, rotasyon hızlanma yaralanmalarına yol açabilen kaskın yüzey sürtünme özelliklerini değerlendirmek için gerçekleştirilir. bu test için sharp, 22.05 sayılı tüzüğün gerekliliklerini tamamen takip eder.

daha fazla bilgi için lütfen animasyonu izleyiniz.
 youtube video


puanlama neye göre yapılır?
burada aslında yıldızlardan bahsediyoruz. güvenlik derecesinin hesaplanması karmaşık ancak sharp şunu söylemekte. 5 yıldızlı bir kask iyi seviyede koruma sağlar. bu daha düşük yıldız almış bir kaskın koruma sağlamayacağı anlamına gelmez. sharp derecelendirmesine bakılmaksızın birleşik krallık'ta satışa sunulan her kask en az bir koruma seviyesi sunmasını sağlayan en az bir düzenleyici standardı karşılamalıdır.

aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere renkler kafaya binen yüke göre verilir. en iyi seviye yeşil renk ile başlamakta olup en kötü seviye olan siyah renge kadar derecelendirilir. bunun sonucunda yıldız verilir.

kafaya binen yük:
275 grama kadar ise yeşil renk ile testi geçer.
300 grama kadar ise sarı renk ile testi geçer.
400 grama kadar ise turuncu renk ile testi geçer.
420 grama kadar ise kahverengi ile testi geçer.
500 grama kadar ise kırmızı renk ile testi geçer.
500 gram üstü ise siyah renk ile testi geçer.sharp testi güvenilir mi?
bu konuda saçma sapan bilgisiz insanların ortaya attığı iddialar vardır. temeli ise 1000tl'lik kask ile 4000tl'lik kask nasıl aynı yıldızı alır? gibi sorulara dayanır.

arkadaşlar, sharp testinin güvenilir olduğunu bilmenizi isteriz. sharp, kaskın konforunu, özelliklerini, değerlendirmez sadece kafaya binen yükü değerlendirir.

sharpın değerlendirmediği ancak güvenlik unsuru olan iki şey vardır. ilki çene kayış tokasının bağlantı türü (double d ring ve mikrometrik diye bildiğiniz bağlantı özelliği) double-d ring en güvenli bağlantı türüdür. profesyonel kasklarda ve motogp yarışlarındaki tüm kasklarda da bu bağlantı türü vardır ancak sharp bunun için ekstra puan vermez. ikincisi vizör kilidi özelliği. vizör kilidi özelliği yok ise 240km/s+ hızlarda sürüş yapacaksanız vizörünüz açılabilir veya kaza anında kaskınızın vizörü çıkabilir buda suratınızı savunmasız yapar. sharp bu durumlar içinde ekstra puan vermez. sadece ve sadece kafaya binen yükü test eder. eee nasıl güveneceğiz derseniz? https://motorisk.net/karsilastir/urun-kat/kapali-kask/ projesinde hepsini derledik.

bir kaskın pahalı olmasındaki tek sebep güvenlik unsurları değildir. kaskın ağırlığı, çene kayış tokasının bağlantı türü (double d ring ve mikrometrik diye bildiğiniz özellik), kaskın yanında pinlock gelmesi, eqrs, burunluk, dahili güneş vizörü, interkom yuvası, çene rüzgar pedi, ekstradan renkli vizör gelmesi gibi gibi özelliklere dayanır. yani arkadaşlar sharp testine güvenin ancak bizim projemizdeki puanlama sistemine daha çok güvenin. neden diye sorarsanız https://motorisk.net/karsilastir/sss/ sayfası cevabınızı verecektir.

sharp etki bölgesi diyagramları

aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere etki bölgesi diyagramları yani renkler kafaya binen yüke göre verilir. en iyi seviye yeşil renk ile başlamakta olup en kötü seviye olan siyah renge kadar derecelendirilir.

kafaya binen yük:
275 grama kadar ise yeşil renk ile testi geçer.
300 grama kadar ise sarı renk ile testi geçer.
400 grama kadar ise turuncu renk ile testi geçer.
420 grama kadar ise kahverengi ile testi geçer.
500 grama kadar ise kırmızı renk ile testi geçer.
500 gram üstü ise siyah renk ile testi geçer.

16 yaşından önce arazide motor kullanmak

ben sivilde 1000rr kullanan biri olarak supermotoda 2008 crf 250r ile yarışmaktayım ki bu aynı zamanda arazi motosikletim. bu işin yaşı yok ve arazi caddeden çok daha zevkli çünkü racing motosikletler gerçekten pistlerde çok zevk veriyor. araziye tek çıkmak çok tehlikeli bu yüzden arkadaş veya gruplara katılmalısın. ayağın vs kırılırsa ve tek başına kalırsan gerçekten çok tehlikeli durumlar yaşarsın. ek olarak arazide enduro yapmak en yorucu sürüş şeklidir. enerji ve kondisyon olarak hazırlıklı olmak lazım yoksa zevk alamazsın. çinli cross ne derecede tatmin eder bilemem ama 15 yaşının vermiş olduğu beklenti ve bu tarz bir cihaz birleşince ortaya iyi bir şeyler çıkacaktır. yakında arazi videoları çekimine de başlayacağız. üstelik bizim crosslar special yani trafiğe çıkamıyor bu yüzden araçlarla taşıyoruz araziye kadar :) bunu şu yüzden diyorum; arazi o kadar zevkli ki yükle indir gibi işlemler gözümüze batmıyor üstelik sürüş stili olarak insana çok şey katıyor.

koruma ekipmanları sorularınızı cevaplıyorum

@mgkykl bütçeni arttırmanı öneririm. mt revenge bir çok özellikten yoksun bir kask. en kötü seçeneğin ls2 ff323 veya hjc fg-17 olsun. şuraya mutlaka göz atmanı öneririm. https://motorisk.net/karsilastir/urun-kat/kapali-kask/

koruma ekipmanları sorularınızı cevaplıyorum

@motorperest

kask bir kere lazım olur ya kafandadır ya değildir. ls2 nin iyi modelleri olduğu gibi kötü modelleri de var. sana 10 dan fazla kaskın kafadan çıkıp da kullanıcısını öldürdüğü haber manşetlerini atabilirim. bir yumruk ile insan bayılır 25km/s öldürür. spacy diyip geçmemek lazım sonuçta 25km/s üstüne çıkabiliyor bu aletler.

ls2 ff396 da şişebilen bir iç ped sistemi bulunmakta. yani her kaskın yanak pedleri esneme yapar ancak 396 serisinde kullanıcısına göre yanak ped sistemini ayarlayan bir teknoloji var. bence çok güzel bir özellik. çünkü insanlar tam kafasına göre alıyor tam olduğunu düşündüğü için sonra bu pedler esneme yaptığında kafada kask kafada sallanmaya başlıyor. bu kask ise çok fazla bütçe ayırmak istemiyorsan işini görecektir.

öneri olarak https://motorisk.net/karsilastir/urun-kat/kapali-kask/ adresinden filtreleme yaparak bütçene uygun en iyi kaskı seçebilirsin.

tek teker nasıl yapılır

teknik nedir diye soracak olursan sana herkes farklı bir şey söyler. genelde çekingenlik durumu düşünce motosiklet zarar görür olayı. bizim insanımız avrupalı gibi 18.000tl ye 0 km 1000rr alamadığı için düşünce bir şey olacak korkusu çok engel oluyor. naked motorla teker yapmak, ss ile teker yapmaktan daha kolay. 4 devirlerde gazı her zamankinden biraz daha fazla açarsanız yavaş yavaş önünün kesildiğini görürsünüz. ek olarak şunu da buraya koyayım.

 youtube video

pocket bike

pocket bike dediğimiz motosikletler genelde dolma lastikten oluşan, amortisorleri olmayan kullanıcı kitlesi maksiumum 7 yaş olarak belirlenen, çeşitli yarış kategorilerine gp, mx, wss, sbk'ye pilot yetiştirmek amaçlı kullanılan motosiklet çeşididir. far, ayna vb şeyleri içermediği için plaka alamaz ve trafiğe çıkamaz. http://www.blatausa.com/ ise pocket bike dünyasının en sağlam markasıdır.

scooter önerisi ve tavsiyesi

şu an dolar 4.91. ben bu yazıyı yazarken sayaç gibi artmakta. ülkenin bulunduğu kriz ortamında daha ekonomik ulaşım aracı arayanlar için bu konu yazı ilaç niteliğinde olacaktır. bu yazıda geçen öneri ve tavsiyeler otomobilden motosiklete geçecek veya motosiklete scooter ile başlamayı düşünen insanlar içindir. konuya öneride bulunacağım scooter modellerinden başlayarak girmek istiyorum.

öncelikle scooter tavsiye etme sebeplerimden birisi yukarıdaki satırlarda bahsettiğim hedef kitlesi olduğu için. öneride bulunacağım modeller arasında alım maliyeti düşük anca işletme maliyeti yüksek 2 zamanlı, çin üretimi, dayanıksız motosikletlere yer vermeyeceğim. tavsiye kısmında bazı üreticiler yer alabilir.

sırasıyla şehir içi a noktasından b noktasına ulaşmanın en mantıklı yolu diyebileceğim modelleri sıralayacağım. ilk önerim olan honda'nın pcx 125'i ile başlamak istiyorum. bu model günlük hayatı kolaylaştıran en iyi modellerden biri. 100km'de 1.8 - 2.2 litre civarlarında gezen yakıt tüketimi ile hem ekonomik hem konforlu hem de dayanıklı bir scooterdir. ilan sitelerine bakarsanız honda'nın scooter segmentinde 2.eli en güçlü olan model olduğunu göreceksiniz. daha fazla bilgi için şu videoya bakmanızı öneririm.
 youtube video


ikinci önerim ise yamaha xmax 125. ekonomi odaklı gitmesek bu model ilk önerim olurdu. tasarım, fren, bagaj ve daha bir çok konuda honda pcx 125 den üstün. ancak ekonomiden bahsedecek olursak bu konularda honda pcx 125 modeline rakip olamayacak durumda. hem alım maliyeti olarak honda pcx 125 modeline göre şu an 3200 tl daha pahalı hem de işletme maliyeti olarak 1 - 1.2 litre daha fazla yakıt tüketmekte. daha fazla bilgi için şu videoya bakmanızı öneririm.
 youtube video


tavsiye edeceğim modeller arasında suzuki adress, sym jet 14 yer alıyor.
  • /
  • 8

honda pcx 150 inceleme videosu

herkese merhabalar, iyi forumlar.
incelememizi yaptık. motorisk.net ailesine iyi seyirler diliyoruz.
yapıcı-yıkıcı, iyi-kötü yorum yapabilirseniz ve kanalımıza abone olursanız bize en büyük desteği vermiş olursunuz.
 youtube video

wallpaper uygulamamıza isim önerisi

abi oyununuzdaki gibi başlığında moto olsun böyle daha iyi olur (moto wallpaper ) benim önerim

kask seçimi kararsızlığı

yorumlar için çok teşekkürler. motorisk'in yorumu ve diğer forumlarda açtığım konular bana hjc rpha 10 plus aldırdı. gerçekten kaskta muazzam işçilik var. lorenzo modelini seçmemde ki en büyük neden sensin motorisk.

honda a.ş -safety türkiye güvenli sürüş

honda a.ş -safety türkiye güvenli sürüş

herkese merhabalar,iyi forumlar. honda 'nın güvenli sürüş eğitimine katıldık.2 günlük eğitimden fırsat buldukça röportajlar,çekimler yapmaya çalıştık.eğitim merkezinin tarihçesinden, eğitimin içeriğinden bahsedemedik.eğitmenlerle röportaj yapamadık ama güvenli sürüşün önemini vurgulayıcı ,teşvik edici bir video olmasına özen gösterdik.siz değerli motorisk.net ailesine de iyi seyirler dileriz.abone olarak,videoyu beğenerek destek olabilirsiniz.
saygılarımla...
 youtube video

1968 jawa 250 classic incelemesi

herkese merhabalar,iyi forumlar !
inceleme serimize 1968 jawa 250 classic ile devam ediyoruz.diğer videolarımıza güzel yorumlar,geri dönüşler aldık.abone sayımız da günden güne artıyor.abone olup değerli yorumlarınızı belirtirseniz en güzel desteği sağlamış olursunuz.
sevgili motorisk.net ailesine iyi seyirler diliyorum.
saygılarımla metinrr
 youtube video

motora yeni başladım ekipman önerisi

öncelikle merhaba agv k3 bir kaska sahibim bi abim hediye etti kask temiz daha 1 yıllıkmış deformasyon yok kaskta baya temiz eldiven olarak aliexpresten alpinestars s1 elidven alıcamda sizce korurmu yani bi sorun olur mu hem görünüşü güzel hemde korumasının iyi olmasını istiyorum hemde uygun birde mont ve bot tavsiyeleriniz nelerdir?

16 yaşından önce arazide motor kullanmak

yeni bir güncelleme daha. bahsettiğim 150cc lik çinli crossu alamadık. çünkü motor kazalıymış ve borcu varmış vs vs. tanıdığım motosiklet kullanıcısı olan bir abinin aracılığıyla 2 zamanlı suzuki ts125 bulduk. çinli fiyatına 2 zamanlı japon almış oldum. motor çok agresif ve kabiliyetimin üstünde olduğunu hemen fark ettiriyor. bir yerimi kırmadan üstünde kalmaya çalışacağım. kendi emeklerimle bu yaşımda motosiklet alabilmenin sevinciyle böylesine güzel bir motorsiklet birleşince sevinçten yerimde duramıyorum. bu kararı almamı sağlayan barkın abimize allahtan rahmet diliyorum.

grenaj uyarlaması hakkında

merhabalar, uzun zamandır giremiyordum geldiğimde bi başlık açıp yeniden aranıza dönmek istedim :) şimdi aklıma takılan araştırmalarıma rağmen de benimle aynı fikri ziyana ulaşan birkaç arkadaş bulsamda pek aydınlanamadım.
hali hazırda gerekli bütçeyi ayarladığımda alacağım ninja 250r için tasarladığım proje için malezyada adamlar zx6r grenajını uyarlamışlar, fiberglas vs. ürünlerle bunu sağlamak mı yoksa replika grenaj alıp kendimiz mi yapmak mantıklı olur veyahutta şöyle yaparsan da güzel sonuç alırsın denilen bi yöntem varmıdır ? :)hero karizma r

dolucak burası.
-------------------
ve doldu
-------------------
öncelikle değişik bir motosiklet sahiplerinin düşük bütçeli insanlar olduğunu söylüyebiliriz ben dahil alış sebebi bu iken + ( senetle sattılar xd ) ,satış sebebi çok farklıdır .
-->çok iyi bir başlangıç motorudur.
-->çünkü herşeyi öğrenebileceğiniz bir motosiklettir.çünkü ucuz dayıcım.
-->parçası ucuz gibimsi
-->ne yakışıklı ne çirkin bir motosiklet aynı uzay filminden çıkmış gibi düşünebiliriz zaten uzay gemisi gibi.
-->yakıtı azdır.bassan bile ağlatmaz yani , bazıları ağlatıyor bu segmentte :)
-->son hızı azdır basamassın.
-->vibrasyonludur gaz verince sanki lag varmış gibi 1-2 saniye sonra harekete geçer sanki askere emir veriyorsun öyle bi lag var yani.

*yürü karizma r.
(yüz yüze bakılır duygu karşıya aktarılır ya hani h1m1n4g0dum gibi :d )
+anlaşıldı komutanım.

-->sesi güzeldir.
-->alt devirleri iyidir can sıkmaz o konuda zaten sen motosiklete yeni başlamışsın o ivmelenmesi bile sana vaaaaaaaaoh hmnıa goyim dedirtiyor şahsen bağa öyle oluyor ehuehuehue.
--->frenleri pek tutmaz kombo yapman lazım [ön arka ön arka] gibi .

bu motoru biraz açarsak şöyle diyebiliriz öncelikle bir motosiklete değil vibratöre binersiniz yanlış anlaşılmasın titreşim fennaaaağ yani belki test etmişliğiniz vardır eğer bana titreşimi az derseniz ise motosikletin kafası açılmış ve bantlama vb tekniklerle titreşimi azaltılmıştır derim sizeğ.

teknik verileri vericem size şimdi aldanma çocuksu masum yüzüne diyim ama ona göre tavsiye edin.
-------------------------teknik özellikler--------------------------------------
motor hacmi 223 cc
max. güç 19.5 ps @ 7500rpm
max. tork 19.35 nm @ 6000rpm

debriyaj çoklu plaka, ıslak

vites 5 vites

şase >>> boru tipli elmas tip
süspansiyon
ön : hidrolik teleskopik amortisör
arka : yana açılır yaylı hidrolik amortisör
fren
ön fren: 276 mm disk | eh işte tutuyor gibi modifiye kesin lazım.
arka fren : 130 mm içten genişleyen balata | ne tutuyor ne tutmuyor anlamadım ama komboyla eh işte.

tekerlek ve lastik
ön jant ölçüsü 18 x 1.85 / döküm jant
arka jant ölçüsü 18 x 2.75 döküm jant
ön lastik ölçüsü 80 / 100 x 18 - 47 p tubeless
arka lastik ölçüsü 120 / 80 x 18 - 62 p tubeless

boyut
uzunluk 2125 mm
genişlik 755 mm
yükseklik 1160 mm
tekerler arası mesafe 1355 mm
sele yüksekliği 810 mm
yakıt tankı 15 litre
rezerv 2 litre
boş ağırlık 154 kg
-------------------------------

neler önerirsin?
öncelikle ben motoru 4000 kmdir kullanıyorum severek biniyorum ama akıllandım çünkü diğer cbr250 dir 125 dir cbf 150dir küçük pek çok motora bindim ve hiçbirinde titreşim ivmelenmede tutukluk yoktu ama bunda var ve bunlara çözüm bulmuş bir kaç arkadaşla tanıştım.

-> dişleri küçültmek . ivmelenmedeki tutukluğu kaldıyormuş ve topspeedde baya artış gösteriyormuş.
-> titreşim gidin servisi açtırın kafayı bantlayın hmına dediler bana kalmıyormuş o tür şeyler zaten bu gidona hintliler çift taraflı bant yapıştıryorlar sıkıntı olmuyor o videoyuda atiyim:
https://www.youtube.com/watch?v=sycg7ijyqkg
https://www.youtube.com/watch?v=jgıty5x27go
https://www.youtube.com/watch?v=41epw0cr0oe
-aptalca bir ses daha
https://www.youtube.com/watch?v=cds-288s-pg
-çakma yoshimuralı arkadaş
https://www.youtube.com/watch?v=zccyo-lco8c

benden bu kadar.

Toplam entry sayısı: 143

motorisk tanışma

@en ben en kısa zamanda buluşma ayarlayıp duyuru ile duyuracağım :) rakam çok olursa karting yaparız eğer ki biraz az olursa lazer tag(yeni nesil paintball) gibi etkinliklere gideriz. şuan düşüncem bu şekilde :)

şu geçiş hakkında ne düşünüyorsunuz

ek olarak bu yarışların adın ne diye geçiyor?
olay başlangıcı 00:25 ancak bu 25 saniyeyi de izlemeniz iyi olur :)

 youtube video

aynalı vizör

şöyle söyleyeyim şu https://goo.gl/zGFpqS kazadaki arkadaşımda aynalı vizör vardı ve bu yüzden kaza yaptı. elbette vizör tek başına suçlu değil ancak şeffaf bir vizör olsa daha erken fark etme şansı vardı. bende hjc graffiti kask var ve yanında gelen 420tl değerindeki pinlocklu siyah vizörü 1 kez dahi takmadım. gündüz taksarsın hoşuna gider ama hava bir kararırsa resmen işkence. şeffaf candır :)

16 yaşından önce arazide motor kullanmak

ben sivilde 1000rr kullanan biri olarak supermotoda 2008 crf 250r ile yarışmaktayım ki bu aynı zamanda arazi motosikletim. bu işin yaşı yok ve arazi caddeden çok daha zevkli çünkü racing motosikletler gerçekten pistlerde çok zevk veriyor. araziye tek çıkmak çok tehlikeli bu yüzden arkadaş veya gruplara katılmalısın. ayağın vs kırılırsa ve tek başına kalırsan gerçekten çok tehlikeli durumlar yaşarsın. ek olarak arazide enduro yapmak en yorucu sürüş şeklidir. enerji ve kondisyon olarak hazırlıklı olmak lazım yoksa zevk alamazsın. çinli cross ne derecede tatmin eder bilemem ama 15 yaşının vermiş olduğu beklenti ve bu tarz bir cihaz birleşince ortaya iyi bir şeyler çıkacaktır. yakında arazi videoları çekimine de başlayacağız. üstelik bizim crosslar special yani trafiğe çıkamıyor bu yüzden araçlarla taşıyoruz araziye kadar :) bunu şu yüzden diyorum; arazi o kadar zevkli ki yükle indir gibi işlemler gözümüze batmıyor üstelik sürüş stili olarak insana çok şey katıyor.

günde 3 kezden fazla izlediğim reklam

ya bunlar nasıl insan. bir reklam filmi düşünün ve yerli filmlerimizin 2 saatte yaşamadığı duyguları yaşatan...

 youtube video

26 kasım gelecek video hakkında (noslu h2)

arkadaşlar spoiler vermek istiyorum :) şuana kadar 299 kilit gidenleri unutun...

en kısa sürede editlere başlayacağım.

hangi youtube kanallarını takip ediyorsunuz

meddes
that racing channel
1320 video
gumball 3000
barış özcan
babalatv
ilkay zaman
kerem gök

aklıma geldikçe güncelleyeceğim.

hangi ekipmanları kullanıyorsunuz

kullandığımız koruma ekipmanlarını aşağıdaki taslağa göre yazarsak ve neden aldığımızı da belirtirsek çoğu kişinin işine yarar diye düşünüyorum. bu konu oldukça önemli.

hjc rpha10 plus graffiti kask
alpinestars tech race undersuit
alpinestars nucleon kr-c göğüs koruması
alpinestars nucleon kr-2 sırt koruması
alpinestars atem tek parça tulum
alpinestars gptech eldiven
alpinestars pro coolmax socks çorap
alpinestars supertech r bot

ben tercih etme nedenimi video ile belirtmiştim.

 youtube video


yukarıdaki videoya koyamadığım görseli spoiler butonuna basarak görebilirsiniz.
 spoiler!

hangi motosikleti kullanıyorsunuz

bu başlığı elbette başkası açamazdı :)

cbr 1000rr (2008)
kx 250 special
suzuki dl1000

16 yaşından önce arazide motor kullanmak

ben sivilde 1000rr kullanan biri olarak supermotoda 2008 crf 250r ile yarışmaktayım ki bu aynı zamanda arazi motosikletim. bu işin yaşı yok ve arazi caddeden çok daha zevkli çünkü racing motosikletler gerçekten pistlerde çok zevk veriyor. araziye tek çıkmak çok tehlikeli bu yüzden arkadaş veya gruplara katılmalısın. ayağın vs kırılırsa ve tek başına kalırsan gerçekten çok tehlikeli durumlar yaşarsın. ek olarak arazide enduro yapmak en yorucu sürüş şeklidir. enerji ve kondisyon olarak hazırlıklı olmak lazım yoksa zevk alamazsın. çinli cross ne derecede tatmin eder bilemem ama 15 yaşının vermiş olduğu beklenti ve bu tarz bir cihaz birleşince ortaya iyi bir şeyler çıkacaktır. yakında arazi videoları çekimine de başlayacağız. üstelik bizim crosslar special yani trafiğe çıkamıyor bu yüzden araçlarla taşıyoruz araziye kadar :) bunu şu yüzden diyorum; arazi o kadar zevkli ki yükle indir gibi işlemler gözümüze batmıyor üstelik sürüş stili olarak insana çok şey katıyor.