sguzelarslan

Durum: 38 - 0 - 0 - 0 - 02.02.2018 09:47

Puan: 171 -

2 yıl önce kayıt oldu. 1.Nesil Yazar.

Motosiklet , Gezmek , Hayvan sevmek
  • /
  • 2

2018 honda pcx hybrid

yani artık günümüz türkiyesin'de hani motosiklet yeni gelecekse artık uygun fiyat kelimesini kullanmak artık tarih olacak bana göre o yüzden hiç uygun olursa alırız demek biraz zor artık 125 150 cc sccoter 12bin 15bin olurmu ya oney abi öyle demeden edemiyorum fiyat konusunda ise gelmeden hiç bir kimse fiyat veremez kaldı ki motosiklet firmaları arasında en uygun fiyat stratejisini honda uyguluyor.

yağ

kor6kmaz arkadaşımıza katılıyorum amaç ne ise ona göre cevap vermek lazım eğer motosikletteki eksilen yağı tamamlamaksa sorun olacağını sanmıyorum ama zaten aşırı bir yağ yakımı varsa zaten motosikletin mutlaka servise girmesi gerekir diyorum. ya bir yerlerden kaçırma vardır yada sürekli çok yüksek devirlerde uzun süre kullanıyorsun demek ( gazlama 300 500 ) bende aynı tip yağ koymanın bir yanlışı olmayacaktır.

( ben genelde yağı 2500 3000 de bir değişiyorum 5000 bin km de bir bakımı var her servis bakımında yağ ve yağ filtresi değişiyor. ama aradaki 2500 300 km de ise kendim yine aynı yağ markası ile değişimi yapıyorum. istanbul da trafik ve sıcakta yağ çok çabuk zarar gördüğünü düşünüyorum.)

genc yarisci olmak

baha merhaba belki yazacaklarımı yanlış anlayabilirsin ama umarım gerçekte ne demek istediklerimi anlayabilirsin. motosiklet yarışçısı olmak gerçekten dolay bir olay değil herkes kendi çapında piste giriyor yarışıyor kendini geliştiriyor. tmf yarışçısı da olabilirsin türkiye içerisinde izmir pistinde yarışabilir sin ama inan ki o kadar iyi kullanan var ki yarışçı olmayan ve pistlerde motosiklet kullanan . açıkçası yaşın çok büyük örnek olacaksa en bilindik toprak 1996 doğumlu ve bildiğim kadarı ile 6 yaşında motosiklet kullanmaya başlamış 2012 yılında ise resmi olarak sponsorlu olarak yarışlara başlamış. yani 2012 yılında (16 yaşında yarışlara başlamış durumda ) sen 16 yaşındasın senin yaşında bir çok şeyi geride bırakmış. yanlış anlama ama bu saatten sonra çok zor tmf yarışçısı olabilirsin ama mesela diğer bir örnek ise 12 yaşındaki can öncü 2017’de red bull motogp rookies cup’ta yarışmaya hak kazanarak harika bir başarıya ulaştı. düşünsene can kaç yaşında başlamış olabilir.

özellikle bu yazıyı okumanı tavsiye ederim.

merhaba arkadaşlar,

birçok arkadaştan "nasıl yarışçı olabilirim?" şeklinde soru geldiğinden bu konu hakkında artık detaylı şekilde bilgilendirme yapma gereği duydum...

gerçekten yarışçı olmak istiyor muyum?

öncelikle bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğiniz konusunu netleştirmek için şunları söyleyeyim. ülkemizde motosiklet yarışçılığı ne yazık ki çok profesyonel şekilde yapılmıyor. bir işi profesyonel anlamda yapmak, aynı zamanda o işten para kazanmak anlamına geliyor. ülkemizde bu spordan para kazanan tek bir kişi bile yok. o yüzden para kazanma gibi bir niyetiniz varsa, hemen bu işten vazgeçin. bu iş hobi ve kişisel tatmin amaçlı yapılmakta ve genelde motosiklet işinde olanlar bu işe tanınmak için giriyor. sponsor bulabilecek kadar iyiler zaten bu işe çok zamanını harcayıp bu işte isim yapıyorlar. bu işe yeni girmek isteyen arkadaşlar için şunu söyleyeyim, sponsor bulmak gerçekten çok zor çünkü firmalar bu işe para harcamak istemiyorlar. dolayısıyla sadece özel ilişkiler ile bu işler ayarlanıyor. para kazanamadığınız gibi bir takım lastiğin 600-650 euro civarında olduğunu ve bir takım lastiği ancak bir yarışta kullanabildiğinizi düşünürsek çok da fazla para harcamanız gerekiyor.

bu işin ne gibi sıkıntıları var?

yarışçıların profesyonel olamaması dışında bu işi organize eden tmf (türkiye motosiklet federasyonu) adındaki kurumun da profesyonel olmaması bir başka problem aslında. bence bu kurumun tek amacı "ülkemize motosiklet yarışçısı kazandırmak ve bu yarışçıların dünya seviyesinde yarışmaları için onlara her türlü olanağı sağlamak" olmalı. ancak bu kurumun bu amaçla uzaktan yakından alakası yok. dünyanın hiçbir yerinde yarış gününde yarışçıdan piste giriş parası alındığını duymadım. antreman için pisti kiralayabilirsiniz elbette ama yarış için para vermek tamamen saçmalık. üstelik son seneye kadar alınan paralar için makbuz bile verilmiyordu. avrupa ülkelerinde onlarca yarış pisti varken, ülkemizde sadece üç tane pistimiz var. şu anda da bunlardan sadece birini kullanabiliyoruz. istanbul park zaten bizim için hayal. izmit körfez pisti şu anda etraftaki evlerde yaşayan insanların sesten rahatsız olmaları yüzünden kapalı, ne zaman açılacağı da bilinmez. dolayısıyla eğer yarışmak istiyorsanız, şu anda tek bir pist var, o da izmir pınarbaşı pisti..

pistlerin şartları ve güvenliği ne durumda?

istanbul park dünya standardında bir pist ama giremiyoruz. izmit körfez pistinin durumunu bilmeyen yok. pist zaten dizayn olarak tamamen yanlış tasarlanmış, piste giriş çıkışlar pist üzerinden yapılıyor, giriş çıkış ancak yarışa ara verdildiğinde gerçekleşebiliyor. pistin ortasında bataklık kıvamında göl var, antremanlarda kurbağa, kaplumbağa, yılan gibi hayvanlar önünüze çıkabiliyor. özellikle yaz aylarında pistin yakınında kalmak söz konusu değil, sivrisinek ordusu saldırıyor. pistte herhangi bir yeme içme mekanı yok, tek bir yer var o da pazar günü açık, 2-3 çeşit şey var. tuvaletler zaten allahlık, su, sabun, tuvalet kağıdına bu güne kadar rastlamadım. güvenlik konusunda zaten onlarca başlık açıldı. her viraj içerisinde özellikle de her apexi üzerinde yaması olan herhalde dünya üzerinde tektir. sinan sofuoğlu gibi neredeyse bu pistte yatıp kalkan, bu pisti herkesten fazla tanıyan, belki yüzbinlerce defa bu pistte dönmüş deneyimli bir yarışçı yine bu pistte hayatını kaybetti. güvenlik konusunda daha fazla detay vermeme gerek yok sanırım. izmir pınarbaşı pisti, bir adım önde ama orası da çok farklı değil. motosikleti yüksek süratlerde pistten çıkması durumunda çok kısa mesafede durduran güvenlik havuzu adındaki mıcır alanlar bile yok bu pistlerde.

hala yarışçı olmak istiyor musunuz?

eğer bütün bu anlatılanlara rağmen ben yarışçı olacağım diyorsanız sizi kutlarım, gerçekten bu işin adamısınız! yazının devamını okuyabilirsiniz.. bu işin prosedürel kısmı var bir de hazırlık aşaması. prosedürel kısım, tmf'nin sitesinde de yazan adımları uygulamak. tmf'ye üye olan herhangi bir spor klübüne gidip başvuruyorsunuz, resimdi, sağlık raporuydu, v.s.. bir de senelik lisans için 180 tl bayılıyorsunuz. bunlar işin basit kısımları. esas iş kendinizi ve motorunuzu hazırlamak..

nasıl başlamalıyım?

türkiye'de birkaç sınıf yarış var.. honda cbr125r cup, superstock600, superstock1000, supermoto. bence yaşı küçük ve çok deneyimli olmayan herkes honda cup ile başlamalı. cup yarışları boyunca bazı eğitimler de veriliyor. pist işi trafikte motor sürmekten gerçekten çok farklıdır. trafikte çok iyi motor kullanabilen biri illa ki pistte de başarılı olacak diye birşey yok. ikisi çok farklı deneyimlerdir, senelerdir ss kullanan biri piste ilk girdiğinde acemiliğini hemen hisseder çünkü pistin kendine has bir havası vardır. pit alanından yarış pistine ilk çıkışınızda bu havayı solursunuz. yanınızdan cayır cayır geçen yarışçıları gördükçe ve deli gibi bağıran egsoz sesinin yanınızdan uzayıp gidişini duyup korktukça ilk başta "yok yaa ben bu işin adamı değilmişim" düşüncesini mutlaka yaşarsınız. önemli olan bu havayı solumak ve bir an önce o şartlara uyum sağlamaktır. zaman geçtikçe alışırsınız.. siz de hızlanırsınız ve piste yeni giren birinin yanından siz de bu şekilde geçersiniz.

kendimi yarışa nasıl hazırlarım?

sonuç olarak bu yarış işi bir spordur. yani fiziksel dayanıklılık ön plandadır. kesinlikle spor yapmanız gerekiyor çünkü yarış esnasında yüksek süratten kaynaklanan stres ve adrenalin kalbinizi ve kan akışınızı çok fazla hızlandırıyor. çok yüksek performansta 20-25 tur atmak gerçekten çok yorucu oluyor. genelde koşu ve kardiyonun büyük faydası var. kilo bu işte çok büyük dezavantaj.

motorumu yarışa nasıl hazırlarım?

öncelikle bu işin detaylı bir şekilde maliyet analizini yapmanız gerekiyor. ancak ne tür giderler olduğunu çok bilmediğinizden bu analizi detaylı bir şekilde ancak bir sene yarıştıktan sonra yapabiliyorsunuz. hiç düşünmediğiniz giderler söz konusu. neyi nereden kaç paraya aldığınız bile bu işin maliyetini çok etkiliyor. bende bu işin en ince detayına kadar çıkarılmış bir maliyet analizi mevcut. bu konuda isteyene yardımcı olabilirim. motoru hazırlamak için bence en uygun süre en az 3 ay. yani sene başında motoru hazırlamaya başlamak gerekiyor. inanın yüzlerce konu var. tabi bu işe başlarken motora ne çeşit modifikasyonlar yapacağınızı da bilmeniz gerekiyor. her sınıfın kendine özgü modifikasyon kısıtları var. genelde ülkemizde modifikasyon konusunda da cahiliz, kulaktan duyma şeyler ile sonuç alınmak isteniyor, hiçbir katkı sağlamayacak şeylere tonla para harcanıyor. o yüzden bu işten gerçekten anlayan kişilerden destek almanızı öneririm.


alelacele birşeyler yazdım, birçok detayı atlamış olabilirim. birşeyler sormak isteyen artık öm atmasın, öğrenmek istediklerini bu başlık altına yazsın, cevaplar başkalarına da fayda sağlasın. sonuç olarak; türkiye şartlarında yarışmak çok büyük bir eziyet olsa da çok da keyifli birşey. şunu unutmayın, "en güvensiz en tehlikeli pist bile otobanlarda gazlamaktan kat kat daha güvenlidir." hayatını kaybeden arkadaşların ölüm haberlerini duydukça bu dediğimi hatırlayın. pistteki ölümler ile trafikteki ölümleri kıyaslayın. yarışmak şart değil, bence piste girip birkaç kez tur atmak bile insana çok büyük deneyim kazandırıyor. keşke diğer ülkelerdeki gibi bizde de track day'ler yapılsa, insanlar pistlere girip kendilerini geliştirseler... alıntıdır.

kaska sticker yapıştırmak zararlı mı?

videodaki duruma bir yorum yapacağım kaskın dışı katman olarak en sonda boya ve cila var bunlar su geçirmesini engelliyor nasıl olabilir ki sticker yapıştırdınız da kaskın reçinesine kadar inip zarar veriyor. anlamış değilim mantıksız geldi o zaman kaska yapıştırdığımız gopro aparatları da aynı zararı verecek bakın boya olayını geçiyorum tamam onu tartışalım diyeceğim ama kaldı ki zararlı görmüyorum ama sticker için yok anasının dini diyorum yani çok sallamış abi ya bana göre

motorisk tanışma

oo eski bursalı olarak havalar güzel olduğunda ancak gelebilirim biraz zor yani benim için

1 aralık 2017 honda fiyat listesi güncellemesi

2. motosiklet almak istiyorum şehir içinde işe git gel de ama bu şekilde oldukça alamayacağız en iyisi sanıyorum elektrikli motosiklet olacak ötv yok benzin yok 25 km hız yapabiliyor hiç değilse ne yapacağız biz anlamadım neremizi satacağız arkadaş

intercomlar hakkında bir soru

artcım ile beraber sharkın intercomunu kullanıyorum hangi hızda olursa olsun her hangi bir kopma yaşamıyorum ancak rüzgar sesinden sonra sesi net şekilde anlamıyorsun. örnek olarak 200 den sonra sesleri almada ufakta sorun oluyor duymuyorsun ama ben bunun önüne geçebilmek için kaskın içindeki kulaklığı değiştirdim ve daha büyük güçte bir kulaklık taktım ses inanılmaz iyi oldu ama bu seferde batarya ömrü önceden 24 saat ise şimdi 8 saate filan düştü :d ama olsun hiç değilse kafama vurmasından kurtuldum. ama bu seferde çığlıklar atarak fırçalar başladı. zaten 2 kişi ile 140 km hızın üzerine çıkmanın bir mantığı yok. yazdıklarım sesi denemek için sadece 1 kez yapılmıştır. ancak shark sadece kendi modelleri arasında iyi ama onda da hava ve çevreye göre değişiyor. eğer 2 farklı motosiklet var ise bazen 20 bazen 15 mt de kopma olabiliyor başka bir arkadaşınla bağlanınca. ama geçen hafta scala packtalk duo aldım onun gelmesini bekliyorum onuda arkadaşlarımla kullanıcam dmc özelliği nedeni ile (telsiz gibi bir şey)

motorisk tanışma

istanbul kış ayları olunca bu iş biraz daha motosikletsiz hale geliyor benim için motosikleti kış aylarında hiç kullanmıyorum kış şartlarına maruz kalmamak için birde motosikletimin sağlığını düşünmek lazım yazık ona da çünkü :d

başlangıç motoru

görüntüden daha çok ilk etapta sana fayda olması gerekiyor bu yüzden öncelikle göz önünde bulundurman gereken kriterler var bunlar sıralayacak olursak ( hiç motosiklet kullanmadığını düşünerek yazıyorum)
1. yedek parçası ucuz
2. koruması kolay ( düşme esnasında yere teması az olan motosiklet)
3. bakımı kolay ve ucuz
4. ekonomik olması ( benzin sarfiyatı)

bu gibi önemli unsurları bir araya getirince genellikle naked motosiklet dediğimiz tarz ağır basıyor bunlar da cbf150 mt25 inazuma 250 gibi motosiklet yapısına sahip olan motosikletler tabi aralarında en ucuzu ise cbf dir ve bakımı kolay yedek parçası her yerde var bence motosikleti alırken sabırlı olmak lazım istediğin hedefe varana kadar. çünkü kendine daha ekipman alman gerekecek. bunu da unutma.

oyunumuz yakında çıkıyor

adreoid tablet yada telefon aldıracaksın yani bize illede

şu olayda neyi değişik yapardınız

aslında inişinde bir sorun yok tek sorun ilk yere inişten sonra havalanmasın da ve sonra ağaçların üstüne çarparak uçağın yön değişmesine sebep oluyor. ve yeniden inerken uçak yan iniliyor düz inseydi sorun olmayacaktı. en iyi ihtimal topraklı yeni ekilmiş kahve rengi bölge olurdu zaten uçak aslında o yüne doğru gidiyor sonanda yön değişiyor

lastik alırken hangi siteyi tercih ediyorsunuz

lastikdeposu bu güne kadar 5 takım aldım hiç bir sorun yok güvenilir adamlar

hangi motosikleti kullanıyorsunuz

honda pcx 125 18bin km
inazuma gw 250 49 bin km
suzuki gsx-r 600 23 bin km halen devam ediyorum

bütün motosikletleri mi 0 aldım

aynalı vizör

ben sürekli kullanıyorum shark kaskım da var iridium vizör ama sadece sabah ve akşam 7 kadar kullanıyorum yazın eğer gece çıkacaksam değiştiriyorum vizörü güneşli havalar için ideal ama hava karardı mı bildiğin bir göremiyorsun :) görüyorsun ama tehlikeli

şu duruma şahit olsanız ne yaparsınız

bilemiyorum ama alevin ilk çıktığı noktaya bakacak olursak moto bölümünün hemen egsoz bağlantısından olmuş olabilir ancak alev alması içinde benzin kaçırması lazım bilemedim . adam ilk başta alevi görünce hızlı gidip rüzgarın etkisi ile söndürmek istedi ama ateş rüzgar ile daha çok harlanır yükselir . mantıklı olan durup hemen yangına müdahale etmekti . allah korumuş şanslı adam ama halen yangın devam etmesi de aracın altında ters giden bir şeyler var demek . mercedesin altında kaplama var bunlarda da kaplama varsa o yanmış olabilir.

korna çalan motorcuya silah çeken maganda

söylenecek çok fazla bir şey yok sadece insanlara olarak bir birimize hiç tahammülümüz kalmadı. saygı 0 sevgi 0 hiç bir şey yakında yolda yürüyor diye millet bir birini dövecek. kimin hatalı olduğunu geçtim artık . kaldı ki yol olabilir aniden frene basabilir belki rahatsızlandı durmak zorunda kaldı yada önüne kedi çıktı köpek çıktı ani fren yaptı bir sürü neden olabilir ( maganda gibi bir sağa bir sola artist artist araç kullananlar olmadığı sürece) düşünmek lazım ve ona göre hareket etmek lazım . hadi motosikletli hatalı ama sen hayırdır ya silah flan filan yazık yemin ederim yazık neyse geçmiş olsun allhtan ciddi bir durum olmamış

motosiklet de artık bi lüks mu olacak ülkemizde?

ülkeler bazında bu işi ele alacak olursak hangi dalda olursa olsun gıda ve otomotiv (tekstil biraz farklı ) elektronik dahil her konuda diğer bir çok ülkenin alım gücü türkiyeden üstün asgari ücret genel olarak ülkeler bazında değişiklik gösterse de 1500 ila 2000 asarında değişmektedir ( ülke para birimi olarak ) örnek olacaksa hollanda da asgari ücret 2000 euro türkiye de ise 1500 tl dir ülkeler bazında aslında aralarında sadece rakamsa olarak sadece 500 para birimi fark vardır. sonuçta türkiye'de tl bazında harcama yapıyorlar hollanda da ise euro bazında . türkiye'de 1 kilo kıymanın fiyatı 35 lira ise hollanda da bu rakam 10 eurodur. kısaca avrupa'da yaşayan bir çok insanın alım gücü bizim alım gücümüzden çok daha iyi durumda bunun en büyük örneği ise abd de ıphone 800 dolar almanya'da 800 euro türkiye'de ise 5500 tl dir. biz ülkece daha 1 tane telefon bile alamıyoruz yani kaldı ki motosikletleri nasıl alacağız oda yarı bir konu. sadece üzülüyorum halkın durumuna . yunanistna gittim geçtiğimiz aylarda motosiklet ile istanbul da motosikletin deposunu 85 tl ye dolduruyorum ve 215 km yol yapıyorum maksimum ama yunanistanda 26 euroya doluyor deposu 300 km yol yapıyorum (26 euroyu tl ye çevirmeyin ) alım gücü olarak bakmak lazım para birimi olarak bakarsak zaten işin içinden çıkamıyoruz.

hangi youtube kanallarını takip ediyorsunuz

otopark.com
yakışıklı yemekler
japonic
mororcumuhabbeti
motorisk
altınelbilseliadam ( sanıyorum artık kapanacak)
max wrist
km77.com
superbike racer
rnickeymouse
euroncapcom
tektabanca
motogp
quickshifter
bkm
naberla
kerem a hero
gündüz gezen
  • /
  • 2
Henüz hiç başlık açmamış.

a1 sınıfı ehliyet aldım

scooter olacaksa kesinlikle pcx olmalı. ben şahsen bayılıyorum pcx serisine.

yardıma ihtiyacım var...

normal kullanımda zaten tasarlanan her motor belli bir viraj alabilme kapasitesine sahiptir, siz abartmadığınız sürece ihtiyaçlarınızı görecektir. fakat sizin belirttiğiniz motorun en temel özelliği enduro olması yani dağ bayır arazi işidir. sonuç olarak normal kullanımda sağlıklı bir motordur.

lastik alırken hangi siteyi tercih ediyorsunuz

lastikdeposu benim tercihim oluyor. ucuzluk olayına bende anlam veremiyorum bir çok firma bunu yapmakta. en basit örneğin sektör dışımızda olan kaspersky firması. sitesinde 200tl satıcılarda 90tl ürün. anlamakta güçlük çekiyorum bende.

aynalı vizör

şöyle söyleyeyim şu https://goo.gl/zGFpqS kazadaki arkadaşımda aynalı vizör vardı ve bu yüzden kaza yaptı. elbette vizör tek başına suçlu değil ancak şeffaf bir vizör olsa daha erken fark etme şansı vardı. bende hjc graffiti kask var ve yanında gelen 420tl değerindeki pinlocklu siyah vizörü 1 kez dahi takmadım. gündüz taksarsın hoşuna gider ama hava bir kararırsa resmen işkence. şeffaf candır :)

Toplam entry sayısı: 38

intercomlar hakkında bir soru

artcım ile beraber sharkın intercomunu kullanıyorum hangi hızda olursa olsun her hangi bir kopma yaşamıyorum ancak rüzgar sesinden sonra sesi net şekilde anlamıyorsun. örnek olarak 200 den sonra sesleri almada ufakta sorun oluyor duymuyorsun ama ben bunun önüne geçebilmek için kaskın içindeki kulaklığı değiştirdim ve daha büyük güçte bir kulaklık taktım ses inanılmaz iyi oldu ama bu seferde batarya ömrü önceden 24 saat ise şimdi 8 saate filan düştü :d ama olsun hiç değilse kafama vurmasından kurtuldum. ama bu seferde çığlıklar atarak fırçalar başladı. zaten 2 kişi ile 140 km hızın üzerine çıkmanın bir mantığı yok. yazdıklarım sesi denemek için sadece 1 kez yapılmıştır. ancak shark sadece kendi modelleri arasında iyi ama onda da hava ve çevreye göre değişiyor. eğer 2 farklı motosiklet var ise bazen 20 bazen 15 mt de kopma olabiliyor başka bir arkadaşınla bağlanınca. ama geçen hafta scala packtalk duo aldım onun gelmesini bekliyorum onuda arkadaşlarımla kullanıcam dmc özelliği nedeni ile (telsiz gibi bir şey)

motosiklet de artık bi lüks mu olacak ülkemizde?

ülkeler bazında bu işi ele alacak olursak hangi dalda olursa olsun gıda ve otomotiv (tekstil biraz farklı ) elektronik dahil her konuda diğer bir çok ülkenin alım gücü türkiyeden üstün asgari ücret genel olarak ülkeler bazında değişiklik gösterse de 1500 ila 2000 asarında değişmektedir ( ülke para birimi olarak ) örnek olacaksa hollanda da asgari ücret 2000 euro türkiye de ise 1500 tl dir ülkeler bazında aslında aralarında sadece rakamsa olarak sadece 500 para birimi fark vardır. sonuçta türkiye'de tl bazında harcama yapıyorlar hollanda da ise euro bazında . türkiye'de 1 kilo kıymanın fiyatı 35 lira ise hollanda da bu rakam 10 eurodur. kısaca avrupa'da yaşayan bir çok insanın alım gücü bizim alım gücümüzden çok daha iyi durumda bunun en büyük örneği ise abd de ıphone 800 dolar almanya'da 800 euro türkiye'de ise 5500 tl dir. biz ülkece daha 1 tane telefon bile alamıyoruz yani kaldı ki motosikletleri nasıl alacağız oda yarı bir konu. sadece üzülüyorum halkın durumuna . yunanistna gittim geçtiğimiz aylarda motosiklet ile istanbul da motosikletin deposunu 85 tl ye dolduruyorum ve 215 km yol yapıyorum maksimum ama yunanistanda 26 euroya doluyor deposu 300 km yol yapıyorum (26 euroyu tl ye çevirmeyin ) alım gücü olarak bakmak lazım para birimi olarak bakarsak zaten işin içinden çıkamıyoruz.

başlangıç motoru

görüntüden daha çok ilk etapta sana fayda olması gerekiyor bu yüzden öncelikle göz önünde bulundurman gereken kriterler var bunlar sıralayacak olursak ( hiç motosiklet kullanmadığını düşünerek yazıyorum)
1. yedek parçası ucuz
2. koruması kolay ( düşme esnasında yere teması az olan motosiklet)
3. bakımı kolay ve ucuz
4. ekonomik olması ( benzin sarfiyatı)

bu gibi önemli unsurları bir araya getirince genellikle naked motosiklet dediğimiz tarz ağır basıyor bunlar da cbf150 mt25 inazuma 250 gibi motosiklet yapısına sahip olan motosikletler tabi aralarında en ucuzu ise cbf dir ve bakımı kolay yedek parçası her yerde var bence motosikleti alırken sabırlı olmak lazım istediğin hedefe varana kadar. çünkü kendine daha ekipman alman gerekecek. bunu da unutma.

intercomlar hakkında bir soru

artcım ile beraber sharkın intercomunu kullanıyorum hangi hızda olursa olsun her hangi bir kopma yaşamıyorum ancak rüzgar sesinden sonra sesi net şekilde anlamıyorsun. örnek olarak 200 den sonra sesleri almada ufakta sorun oluyor duymuyorsun ama ben bunun önüne geçebilmek için kaskın içindeki kulaklığı değiştirdim ve daha büyük güçte bir kulaklık taktım ses inanılmaz iyi oldu ama bu seferde batarya ömrü önceden 24 saat ise şimdi 8 saate filan düştü :d ama olsun hiç değilse kafama vurmasından kurtuldum. ama bu seferde çığlıklar atarak fırçalar başladı. zaten 2 kişi ile 140 km hızın üzerine çıkmanın bir mantığı yok. yazdıklarım sesi denemek için sadece 1 kez yapılmıştır. ancak shark sadece kendi modelleri arasında iyi ama onda da hava ve çevreye göre değişiyor. eğer 2 farklı motosiklet var ise bazen 20 bazen 15 mt de kopma olabiliyor başka bir arkadaşınla bağlanınca. ama geçen hafta scala packtalk duo aldım onun gelmesini bekliyorum onuda arkadaşlarımla kullanıcam dmc özelliği nedeni ile (telsiz gibi bir şey)

genc yarisci olmak

baha merhaba belki yazacaklarımı yanlış anlayabilirsin ama umarım gerçekte ne demek istediklerimi anlayabilirsin. motosiklet yarışçısı olmak gerçekten dolay bir olay değil herkes kendi çapında piste giriyor yarışıyor kendini geliştiriyor. tmf yarışçısı da olabilirsin türkiye içerisinde izmir pistinde yarışabilir sin ama inan ki o kadar iyi kullanan var ki yarışçı olmayan ve pistlerde motosiklet kullanan . açıkçası yaşın çok büyük örnek olacaksa en bilindik toprak 1996 doğumlu ve bildiğim kadarı ile 6 yaşında motosiklet kullanmaya başlamış 2012 yılında ise resmi olarak sponsorlu olarak yarışlara başlamış. yani 2012 yılında (16 yaşında yarışlara başlamış durumda ) sen 16 yaşındasın senin yaşında bir çok şeyi geride bırakmış. yanlış anlama ama bu saatten sonra çok zor tmf yarışçısı olabilirsin ama mesela diğer bir örnek ise 12 yaşındaki can öncü 2017’de red bull motogp rookies cup’ta yarışmaya hak kazanarak harika bir başarıya ulaştı. düşünsene can kaç yaşında başlamış olabilir.

özellikle bu yazıyı okumanı tavsiye ederim.

merhaba arkadaşlar,

birçok arkadaştan "nasıl yarışçı olabilirim?" şeklinde soru geldiğinden bu konu hakkında artık detaylı şekilde bilgilendirme yapma gereği duydum...

gerçekten yarışçı olmak istiyor muyum?

öncelikle bu işi gerçekten yapmak isteyip istemediğiniz konusunu netleştirmek için şunları söyleyeyim. ülkemizde motosiklet yarışçılığı ne yazık ki çok profesyonel şekilde yapılmıyor. bir işi profesyonel anlamda yapmak, aynı zamanda o işten para kazanmak anlamına geliyor. ülkemizde bu spordan para kazanan tek bir kişi bile yok. o yüzden para kazanma gibi bir niyetiniz varsa, hemen bu işten vazgeçin. bu iş hobi ve kişisel tatmin amaçlı yapılmakta ve genelde motosiklet işinde olanlar bu işe tanınmak için giriyor. sponsor bulabilecek kadar iyiler zaten bu işe çok zamanını harcayıp bu işte isim yapıyorlar. bu işe yeni girmek isteyen arkadaşlar için şunu söyleyeyim, sponsor bulmak gerçekten çok zor çünkü firmalar bu işe para harcamak istemiyorlar. dolayısıyla sadece özel ilişkiler ile bu işler ayarlanıyor. para kazanamadığınız gibi bir takım lastiğin 600-650 euro civarında olduğunu ve bir takım lastiği ancak bir yarışta kullanabildiğinizi düşünürsek çok da fazla para harcamanız gerekiyor.

bu işin ne gibi sıkıntıları var?

yarışçıların profesyonel olamaması dışında bu işi organize eden tmf (türkiye motosiklet federasyonu) adındaki kurumun da profesyonel olmaması bir başka problem aslında. bence bu kurumun tek amacı "ülkemize motosiklet yarışçısı kazandırmak ve bu yarışçıların dünya seviyesinde yarışmaları için onlara her türlü olanağı sağlamak" olmalı. ancak bu kurumun bu amaçla uzaktan yakından alakası yok. dünyanın hiçbir yerinde yarış gününde yarışçıdan piste giriş parası alındığını duymadım. antreman için pisti kiralayabilirsiniz elbette ama yarış için para vermek tamamen saçmalık. üstelik son seneye kadar alınan paralar için makbuz bile verilmiyordu. avrupa ülkelerinde onlarca yarış pisti varken, ülkemizde sadece üç tane pistimiz var. şu anda da bunlardan sadece birini kullanabiliyoruz. istanbul park zaten bizim için hayal. izmit körfez pisti şu anda etraftaki evlerde yaşayan insanların sesten rahatsız olmaları yüzünden kapalı, ne zaman açılacağı da bilinmez. dolayısıyla eğer yarışmak istiyorsanız, şu anda tek bir pist var, o da izmir pınarbaşı pisti..

pistlerin şartları ve güvenliği ne durumda?

istanbul park dünya standardında bir pist ama giremiyoruz. izmit körfez pistinin durumunu bilmeyen yok. pist zaten dizayn olarak tamamen yanlış tasarlanmış, piste giriş çıkışlar pist üzerinden yapılıyor, giriş çıkış ancak yarışa ara verdildiğinde gerçekleşebiliyor. pistin ortasında bataklık kıvamında göl var, antremanlarda kurbağa, kaplumbağa, yılan gibi hayvanlar önünüze çıkabiliyor. özellikle yaz aylarında pistin yakınında kalmak söz konusu değil, sivrisinek ordusu saldırıyor. pistte herhangi bir yeme içme mekanı yok, tek bir yer var o da pazar günü açık, 2-3 çeşit şey var. tuvaletler zaten allahlık, su, sabun, tuvalet kağıdına bu güne kadar rastlamadım. güvenlik konusunda zaten onlarca başlık açıldı. her viraj içerisinde özellikle de her apexi üzerinde yaması olan herhalde dünya üzerinde tektir. sinan sofuoğlu gibi neredeyse bu pistte yatıp kalkan, bu pisti herkesten fazla tanıyan, belki yüzbinlerce defa bu pistte dönmüş deneyimli bir yarışçı yine bu pistte hayatını kaybetti. güvenlik konusunda daha fazla detay vermeme gerek yok sanırım. izmir pınarbaşı pisti, bir adım önde ama orası da çok farklı değil. motosikleti yüksek süratlerde pistten çıkması durumunda çok kısa mesafede durduran güvenlik havuzu adındaki mıcır alanlar bile yok bu pistlerde.

hala yarışçı olmak istiyor musunuz?

eğer bütün bu anlatılanlara rağmen ben yarışçı olacağım diyorsanız sizi kutlarım, gerçekten bu işin adamısınız! yazının devamını okuyabilirsiniz.. bu işin prosedürel kısmı var bir de hazırlık aşaması. prosedürel kısım, tmf'nin sitesinde de yazan adımları uygulamak. tmf'ye üye olan herhangi bir spor klübüne gidip başvuruyorsunuz, resimdi, sağlık raporuydu, v.s.. bir de senelik lisans için 180 tl bayılıyorsunuz. bunlar işin basit kısımları. esas iş kendinizi ve motorunuzu hazırlamak..

nasıl başlamalıyım?

türkiye'de birkaç sınıf yarış var.. honda cbr125r cup, superstock600, superstock1000, supermoto. bence yaşı küçük ve çok deneyimli olmayan herkes honda cup ile başlamalı. cup yarışları boyunca bazı eğitimler de veriliyor. pist işi trafikte motor sürmekten gerçekten çok farklıdır. trafikte çok iyi motor kullanabilen biri illa ki pistte de başarılı olacak diye birşey yok. ikisi çok farklı deneyimlerdir, senelerdir ss kullanan biri piste ilk girdiğinde acemiliğini hemen hisseder çünkü pistin kendine has bir havası vardır. pit alanından yarış pistine ilk çıkışınızda bu havayı solursunuz. yanınızdan cayır cayır geçen yarışçıları gördükçe ve deli gibi bağıran egsoz sesinin yanınızdan uzayıp gidişini duyup korktukça ilk başta "yok yaa ben bu işin adamı değilmişim" düşüncesini mutlaka yaşarsınız. önemli olan bu havayı solumak ve bir an önce o şartlara uyum sağlamaktır. zaman geçtikçe alışırsınız.. siz de hızlanırsınız ve piste yeni giren birinin yanından siz de bu şekilde geçersiniz.

kendimi yarışa nasıl hazırlarım?

sonuç olarak bu yarış işi bir spordur. yani fiziksel dayanıklılık ön plandadır. kesinlikle spor yapmanız gerekiyor çünkü yarış esnasında yüksek süratten kaynaklanan stres ve adrenalin kalbinizi ve kan akışınızı çok fazla hızlandırıyor. çok yüksek performansta 20-25 tur atmak gerçekten çok yorucu oluyor. genelde koşu ve kardiyonun büyük faydası var. kilo bu işte çok büyük dezavantaj.

motorumu yarışa nasıl hazırlarım?

öncelikle bu işin detaylı bir şekilde maliyet analizini yapmanız gerekiyor. ancak ne tür giderler olduğunu çok bilmediğinizden bu analizi detaylı bir şekilde ancak bir sene yarıştıktan sonra yapabiliyorsunuz. hiç düşünmediğiniz giderler söz konusu. neyi nereden kaç paraya aldığınız bile bu işin maliyetini çok etkiliyor. bende bu işin en ince detayına kadar çıkarılmış bir maliyet analizi mevcut. bu konuda isteyene yardımcı olabilirim. motoru hazırlamak için bence en uygun süre en az 3 ay. yani sene başında motoru hazırlamaya başlamak gerekiyor. inanın yüzlerce konu var. tabi bu işe başlarken motora ne çeşit modifikasyonlar yapacağınızı da bilmeniz gerekiyor. her sınıfın kendine özgü modifikasyon kısıtları var. genelde ülkemizde modifikasyon konusunda da cahiliz, kulaktan duyma şeyler ile sonuç alınmak isteniyor, hiçbir katkı sağlamayacak şeylere tonla para harcanıyor. o yüzden bu işten gerçekten anlayan kişilerden destek almanızı öneririm.


alelacele birşeyler yazdım, birçok detayı atlamış olabilirim. birşeyler sormak isteyen artık öm atmasın, öğrenmek istediklerini bu başlık altına yazsın, cevaplar başkalarına da fayda sağlasın. sonuç olarak; türkiye şartlarında yarışmak çok büyük bir eziyet olsa da çok da keyifli birşey. şunu unutmayın, "en güvensiz en tehlikeli pist bile otobanlarda gazlamaktan kat kat daha güvenlidir." hayatını kaybeden arkadaşların ölüm haberlerini duydukça bu dediğimi hatırlayın. pistteki ölümler ile trafikteki ölümleri kıyaslayın. yarışmak şart değil, bence piste girip birkaç kez tur atmak bile insana çok büyük deneyim kazandırıyor. keşke diğer ülkelerdeki gibi bizde de track day'ler yapılsa, insanlar pistlere girip kendilerini geliştirseler... alıntıdır.

yeni motor yeni kask

aslında herkesin kullandığı bir marka vardır genelde onlardan örnek vereceklerdir. ama bence her markanın s m l modellerinin kafa yapıları farklı olabiliyor. buda sizin kafa yapınıza göre değişiklik gösterir mesela örnek olarak bedenin m beden gittin x marka kask almak istedin m beden de anlına baskı yaptı , gittin m beden başka bir x marka denedin ama bir sorun çıkmadı önemli olan bilindik markalar ( shark , nolan , arai , shoei , agv , hjc,schuberth ) almanı öneriyorum. bu markaların naket motosikletler için uygun modelleri vardır. git ve kaskı dene hangisinde rahat hissedersen onu al ama lütfen tam kapalı kask al (full face ) çene açılır gibi çene yapıları çıkabilecek kasklardan uzak dur. 1500 ila 2000 bin lira arasında güzel kasklar alabilirsin
Henüz takip eden biri yok.