Vizör Buğu Neden Oluşur? Nasıl Önlenir?

Vizör Buğu Neden Oluşur?

Sıcak hava, soğuk havaya oranla daha fazla nem taşır. Kask içinde nefes verdiğimizde dışarıya çıkan sıcak ve nemli hava, soğuk bir ortamla karşılaştığı zaman sıcaklığının azalmasıyla birlikte içerdiği nemin tamamını taşıyamaz hale gelir. Bu durumdan dolayı içerdiği fazla nemi vizör gibi soğuk bir yüzeyin üzerine bırakır. Böylece vizör buğu oluşmuş olur.

Vizör Buğu Nasıl Önlenir?

Aşağıda ucuzdan pahalıya doğru 3 farklı vizör buğu önleme yöntemi paylaştık.

Havalandırmayı Artırmak

Vizör buğu önleme yöntemlerinin en basiti olup etkinliği kasktan kasta değişir. Çene tarafındaki havalandırmanız her zaman açık olsun. Kask içindeki hava sirkülasyonunu artırmak, vizör buğu oluşmasını önleme konusunda size yardımcı olabilir. Sirkülasyonun artması, içeride sıkışan havanın dışarıya daha rahat çıkmasını sağlayacaktır. Nefesinizdeki sıcak ve nemli hava sirkülasyona kapılarak vizör yüzeyine çok daha az temas edecektir. Bunun bir testini vizörünüzü çok az arayalarak yapabilirsiniz. Seyir halindeyken bu şekilde kullanmanızı kesinlikle önermiyoruz. Sadece sirkülasyon faktörünün ne derecede önemli olduğunuz görmenizi sağlayacaktır. Bu sayede size yeni fikirler verebilir.

Buğu Önleyici Sprey

Bugün piyasada birçok sis önleyici sprey mevcut. Tüm bu ürünler, vizörün buğulanmasını geçici olarak durdurmayı amaçlamaktadır. Bizim test amaçlı kullandığımız en kaliteli ürün dahi 24 saat sonra etkisini yitirmek üzereydi. Bu yöntem kesin ve kalıcı bir çözüm olmadığından dolayı sürekli kullanımda maddi açıdan zararlı olacaktır. Bu tarz ürünler günü kurtarma amaçlı kullanılmakta olup ek olarak değişken hava şartlarında da ek önlem olarak kullanılmaktadır.

Pinlock

Pinlock, en etkili ve kesin çözüm yöntemidir. Orta ve üst seviye kasklarda kutu içeriğinden çıkan bu ürün tüm bu sorunları ortadan kaldırmaktadır. Çalışma mantığı çok basittir.

Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere vizörün iç kısmına denk gelecek şekilde takılır.

vizor bugu önleme

Kaynak: pinlock.com

Tasarımı vizöre benzeyen ama oldukça esnek olan bu ürünün amacı içerideki sıcak ve nemli havanın, vizör üzerindeki soğuk hava ile temas etmesini önlemektir. Bugün birçok üretici kendi kendi vizörlerine uygun kalitede pinlock üretse de bazı üreticiler hala üretmemekte. Bu kadar basit olan bir şeyi neden bazı üreticiler yapmıyor diye soracaklara şu cevabı vermek isteriz.

Bu ürün basit gözükse de kalitesiz malzemelerden yapıldığında görüntüde bozulmalara yol açacaktır. Vizörün iç kısmına denk gelen pinlock’un kalitesi kötü olursa görüş mesafesinde bozulmalara yol açar. Vizörün optik kalitesi ile pinlock’un optik kalitesi tutmaz ise bu sorunla karşılaşmak kesindir.

Eğer üreticiniz vizörünüze uygun bir pinlock üretmemiş ise Universal yani her vizör ile uyumlu pinlock satın alabilirsiniz. Bu durumda optik sorununa ek olarak bir sorun daha ortaya çıkıyor. Universal adı altında üretilen pinlock’lar  her vizöre uyması için standart boyutlarda tasarlanır ama kask vizörlerinin genişliği benzer olsa da yükseklikleri farklıdır. Bu yüzden pinlock’un üst kısmı sizin tam göz hizanıza gelirse görüş mesafenizde sorunlar yaşarsınız. Tüm bu durumlar göz önüne alarak seçiminizi ona göre yapmanızı öneririz.

Eğer pinlock ile beraber gelen bir kask almak istiyorsanız veya kaskınızı değiştirmeye karar verdiyseniz, kask incelemeleri yaptığımız platformumuzda filtreleme sistemi aracılığı ile aradığınız kaskı bulabilirsiniz.

Bildirim
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Bu makaleye yorum yapmak ister misiniz?x
()
x