motorisk

en iyi kask markaları

öncelikle bu konuyu açma sebebimiz en iyi kask markaları 2017, en iyi kask markaları 2018 gibi başlıkların bize iletilmesi. baştan şuna açıklık getirelim en iyi kask markası diye bir şey yoktur. bu alanda en prestijli markalardan biri olan arai yıllardır kask üretir ancak koruma puanları konusunda her zaman zirveyi sergileyemez. bu durum ken block'un çok iyi kurgulanan videolarında iyi olduğu kadar rallilerde 10. olduğu gerçeği gibidir. yani arai evet güzel bir kask markası ancak qv pro, rebel, rx7 v, rx 7 gp gibi modelleri dışında koruma standartları zirvede değildir. ama olay şurada başlıyor.

şahsen motorisk olarak hjc rpha 10 plus lorenzo graffiti kaskını kullanıyorum. bu kask motogp'de lorenzonun kullandığı kasktı. birebir aynı malzemeden yapılan bu kaskı tercih etme sebebim hafifliği ve güvenilirliği olmuştur. 8 gün kadar arai rx-7gp kullanma fırsatı buldum. kask o kadar güzel yalıtıma sahipti ki 300km/s hızlarda dahi sanki pc ekranına bakarcasına bir oyunun içindeydim. rüzgar çok rahatsız etmiyordu ama genel bir arai klasiği olarak kask ağırdı. bunu hemen hemen her zaman hissediyordum. rx-7 gp modeli hafif olsaydı kesinlikle hemen geçiş yapardım. rx-7 gp yalıtımının ve hjc rpha10 plus hafifliğinin birleştiği bir kaska 6.000tl kadar verirdim. çünkü benim için hafiflik tercih faktörlerindendir.

hafif ama güvensiz kask mı diyeceksiniz? elbette hayır. sharptan 4 yıldız almışsa veya 3 yıldız almış ancak snell belgesi varsa o kaskı kesinlikle alırım. yani sharpdan illa 5 yıldız almasına gerek yok. eğer öyle olsa insanların çoğu 5 yıldız alan fiyatları 600tl olan ancak pinlock, vizör kilidi gibi önemli güvenlik unsurlarını içermeyen kasklar ile dolaşırdı. yani sırf darbe emişi iyi diye diğer standartları atlamamak lazım.

herkesin tercihi farklıdır. kimi ağır olsun ama sessiz olsun, kimi hafif olsun, kimi çok güvenli olsun ister. bunlar insanların deneyimlerinin sonucu ortaya çıkar. bugün ls2 den tutun bir çok kask markası sharp, snell, coau gibi kuruşların testine tabi olmakta. hepsinin ortalama puanını https://motorisk.net/karsilastir adresinden görebilirsiniz.

en iyi kask markası olmasa bile en yılın en iyi modeli vardır. agv pista gp ve agv pista gp r segmentinde ve genelinde totalde en iyi modellerdir. tabi söz konusu olan bu kasklar, yarı fiyatına olan ancak benzer güvenlik seviyeleriyle satılan shoei qwest, hjc rpha 10 plus modelleriyle benzerdir. ancak hafiflik ve özellikleri o kadar iyi durumdadır ki 2018 yılı itibari ile hala yanına yaklaşabilen model olmamıştır. bu durum agv yi en iyi kask markası yapmaz çünkü 1000 ve 1200 tl civarlarına satılan agv k3 sv ve agv k5 segmentteki en az tercih edilen kasklardandır. bunu en temel nedeni aynı fiyatlara sahip çok daha iyi olan kaskların olmasıdır.

umarım anlatmak istediğimiz durumu anlamışsınızdır. her markanın kötü ve iyi modeli vardır. siz önceliklerinizi belirleyin sonra modellere bakın.

https://goo.gl/Z1cHrZ bağlantısından filtreleme yaparak istediğiniz özelliklere göre kask bulabilirsiniz. kask terimlerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız bkz: https://motorisk.net/karsilastir/sss/
ben hjc ıs-17 modelini kullanıyorum. kaskı çok düşürdüğüm için elimden (birazcık sakarımda :) benimki rüzgar geçirmeye başladı hafiften ama arkadaşımın kaskıda aynı o vizörden kesinlikle rüzgar almıyor bu arada vizör kilidide var. ses alıyor kask her türlü. ben kaskı bir alman sitesinden almıştım kask bana d ring bağlantılı olarak geldi ama arkadaşımın ki bu normal bağlantı kilidi ile geldi fark nedendir bilemiyorum. kaskı alırken içinde pinlockda veriyorlar. kaskta ayrıyetten güneş vizörüde var açıp kapanabilen.