motorisk

en iyi kask markaları

öncelikle bu konuyu açma sebebim en iyi kask markaları 2017, en iyi kask markaları 2018 gibi başlıkların bana iletilmesi. baştan şuna açıklık getirelim en iyi kask markası diye bir şey yoktur. bu alanda en prestijli markalardan biri olan arai yıllardır kask üretir ancak koruma puanları konusunda her zaman zirveyi sergileyemez. bu durum ken block'un çok iyi kurgulanan videolarında iyi olduğu kadar rallilerde 10. olduğu gerçeği gibidir. yani arai evet güzel bir kask markası ancak qv pro, rx7 v, rx 7 gp gibi modelleri dışında koruma standartları çok yüksek değildir. ama olay şurada başlıyor.

ben motorisk olarak hjc rpha 10 plus lorenzo graffiti kaskını kullanıyorum. bu kask motogp'de lorenzonun kullandığı kasktı. birebir aynı malzemeden yapılan bu kaskı tercih etme sebebim hafifliği ve güvenilirliği olmuştur. 8 gün kadar arai kask kullanma fırsatı buldum. kullandığım arai modeli rx-7 gp olmuştu. kask o kadar güzel yalıtıma sahipti ki 300km/s hızların üstünde bile sanki pc ekranına bakarcasına bir oyunun içindeydim. rüzgar sizi çok rahatsız etmiyordu ancak genel bir arai klasiği olarak kask ağırdı. bunu hemen hemen her zaman hissediyordum. eğer bu rx-7 gp modeli hafif olsaydı kesinlikle hemen geçiş yapardım. rx-7 gp yalıtımının ve hjc rpha10 plus hafifliğinin birleştiği bir kaska 6.000tl kadar verirdim. çünkü benim için hafiflik tercih faktörlerindendir.

hafif ama güvensiz kask mı diyeceksiniz? elbette hayır. sharptan 4 yıldız almışsa veya 3 yıldız almış ancak snell belgesi varsa o kaskı kesinlikle alırım. yani sharpdan illa 5 yıldız almasına gerek yok. eğer öyle olsa dünya 5 yıldız alan 400tl olan ancak ne pinlock, ne vizör kilidi, ne konfor yok oğlu yok olan mt revenge kask ile dolaşırdı. 100km/s hızdan sonra bu kaskın içinde gözünüz rüzgardan yanabilirdi. yani sırf darbe emişi iyi diye diğer standartları atlamamak lazım.

herkesin tercihi farklıdır. kimi ağır olsun ama sessiz olsun, kimi hafif olsun, kimi çook güvenli olsun ister. bunlar insanların deneyimlerinin sonucu ortaya çıkar. bugün ls2 den tutun bir çok kask markası sharp, snell, coau gibi kuruşların testine tabi olmakta. hepsinin ortalama puanını https://motorisk.net/karsilastir adresinden görebilirsiniz.

en iyi kask markası olmasa bile en yılın en iyi modeli vardır. agv pista gp ve agv pista gp r bence en iyi modellerdir. tabi fiyatları 4000 ve 7000 tl arasında değiştiğini belirtmek isterim. söz konusu olan bu kasklar, yarı fiyatına olan ancak benzer güvenlik seviyeleriyle satılan shoei qwest, hjc rpha 10 plus modelleriyle benzerdir. ancak hafiflik ve özellikleri o kadar iyi durumdadır ki 2018 yılı itibari ile hala yanına yaklaşabilen model olmamıştır. bu durum agv yi en iyi kask markası yapmaz çünkü 1000 ve 1500 tl civarlarına satılan agv k3 sv ve agv k5 segmentteki en az tercih edilen kasklardandır. bunu en temel nedeni bu kasklarında vizör kilidi dahi yoktur. yani 260km/s hızın üzerine çıkan birinin vizörünün açılmaması için yapılmış hiçbir önlem bulunmamaktadır.

umarım anlatmak istediğim durumu anlamışsınızdır. her markanın kötü ve iyi modeli vardır. siz önceliklerinizi belirleyin sonra modellere bakın. peki kaskın konforunu nasıl bileceğiz derseniz maalesef kullanıcı yorumlarına bakmaktan başka çaremiz yok şuan. ancak dil bilen birisinin bulacağı çok kaynak var. eğer sizde ne alacağınızı bilmiyorsanız veya soracağınız sorular varsa lütfen yorumda belirtiniz. 3 dil desteği ile size yardımcı olmaya çalışacağız.

https://motorisk.net/karsilastir adresinden http://prntscr.com/i4jola filtreleme yaparak istediğiniz özelliklere göre kask bulabilirsiniz. kask terimlerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız bkz: https://motorisk.net/karsilastir/sss/
ben hjc ıs-17 modelini kullanıyorum. kaskı çok düşürdüğüm için elimden (birazcık sakarımda :) benimki rüzgar geçirmeye başladı hafiften ama arkadaşımın kaskıda aynı o vizörden kesinlikle rüzgar almıyor bu arada vizör kilidide var. ses alıyor kask her türlü. ben kaskı bir alman sitesinden almıştım kask bana d ring bağlantılı olarak geldi ama arkadaşımın ki bu normal bağlantı kilidi ile geldi fark nedendir bilemiyorum. kaskı alırken içinde pinlockda veriyorlar. kaskta ayrıyetten güneş vizörüde var açıp kapanabilen.