En İyi Kask Markaları

En iyi kask markalarını verilere göre açıklayarak bu makalede cevaplandıracağız.

Aşağıdaki görsele tıkladığınızda üst segmentte yer alan Shoei, AGV, Arai, HJC marklarının en iyi modellerinin karşılaştırmasını göreceksiniz.

en i̇yi kask markaları 1

Karşılaştırmaya baktığımızda genel anlamda en iyi kask Shoei X Spirit 3. Hemen ardından AGV Corsa R, Arai QV Pro ve HJC RPHA 11 geliyor.

Şimdi aynı markaların en iyi ikinci modellerinin karşılaştırmasına bakalım.

en i̇yi kask markaları 2

Karşılaştırmaya baktığımızda genel anlamda en iyi kaskın AGV Pista GP R olduğunu görüyoruz. Hemen ardından Shoei NXR, Arai RX 7V ve HJC RPHA 10 Plus geliyor.

İlk karşılaştırmada Shoei markası üstün gelirken, ikinci karşılaştırmada AGV markası üstün geldi. Son olarak bu markaların alt segment kasklarını da karşılaştırdık. Bu makalenin daha fazla uzamaması ve vaktinizi alamamak adına biz size direkt sonuçları söyleyelim.

Alt segment kaskları karşılaştırdığımızda Arai, 1. ve 2. karşılaştırmalarda olduğu gibi benzer puan alıp konumunu korurken diğer üreticiler çeşitli fiyat segmentine göre kask ürettiği için gözle görülür puan düşüşleri olduğunu görülüyor. Yani Arai’de alt seviyede kask yok. Arai’de alt seviye kask olmaması Arai’yi marka olarak zirveye taşıyor. Marka olarak çok iyi olsa da model karşılaştırmalarında ise rakiplerinden geri kalabiliyor. Kısacası Arai her zaman üst segment kasklar üretir ama bu durum Shoei, HJC, AGV gibi markaların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Üstelik bu karşılaştırmalara üst segmentte yer alan Shark, Bell vb gibi kask markalarını eklemedik. Bu örnekler çoğaldıkça kask markalarının ve modellerinin sürekli yer değiştirdiğini gözlemleyebiliriz.

Asıl sorulması gereken soru şu. Hangi markadan hangi kaskı almalıyım? Merak etmeyin, aşağıdaki makaleleri okuduktan sonra kask incelemeleri yaptığımız sayfadaki filtreleme sistemini kullanarak aradığınız özelliklere göre kask bulabilirsiniz.

Sharp testi nedir? Snell testi nedir? Vizör kilidi nedir? Mikrometrik mi Double D-Ring mi? Kasklarda dış kabuk boyutu nedir?