En İyi Kask Markaları

Bu konuyu açma sebebimiz, en iyi kask markaları 2018, en iyi kask markaları 2019 gibi başlıkların bize iletilmesi. Baştan şuna açıklık getirelim en iyi kask markası diye bir şey yoktur. Bu alanda en prestijli markalardan biri olan Arai yıllardır kask üretir ancak koruma puanları konusunda nadir de olsa zirveyi sergileyemez. Bu durum Ken Block’un çok iyi kurgulanan videolarında iyi olduğu kadar rallilerde 10. olduğu gerçeği gibidir ama olay şurada başlıyor.

Şahsi olarak HJC RPHA-10 Plus Lorenzo Graffiti kaskını kullanıyorum. Bu kask Motogp’de lorenzonun kullandığı kasktı. Birebir aynı malzemeden yapılan bu kaskı tercih etme sebebim hafifliği ve güvenilirliği olmuştur. 8 gün kadar Arai RX-7 GP kullanma fırsatı buldum. Kask o kadar güzel yalıtıma sahipti ki 300km/s hızlarda dahi sanki bilgisayar ekranına bakarcasına bir oyunun içindeydim. Rüzgar çok rahatsız etmiyordu ama genel bir Arai klasiği olarak kask ağırdı. Bunu hemen hemen her zaman hissediyordum. RX-7 GP modeli hafif olsaydı kesinlikle hemen geçiş yapardım. RX-7 GP yalıtımının ve HJC RPHA-10 Plus hafifliğinin birleştiği bir kaska 6.000 TL kadar verirdim çünkü benim için hafiflik tercih faktörlerindendir.

Hafif ama güvensiz kask mı diyeceksiniz? Elbette hayır. Sharptan 4 yıldız almışsa veya 3 yıldız almış ancak Snell Sertifikası varsa o kaskı kesinlikle alırım. Yani Sharp’dan illa 5 yıldız almasına gerek yok. Eğer öyle olsa insanların çoğu 5 yıldız alan fiyatları 600tl olan ancak pinlock, vizör kilidi gibi önemli güvenlik unsurlarını içermeyen kasklar ile dolaşırdı. Yani sırf darbe emişi iyi diye diğer standartları atlamamak lazım.

Herkesin tercihi farklıdır. kimi ağır olsun ama sessiz olsun, kimi hafif olsun, kimi çok güvenli olsun ister. Bunlar insanların deneyimlerinin sonucu ortaya çıkar. bugün ls2 den tutun bir çok kask markası Sharp, Snell, Coau gibi kuruşların testine tabi olmakta. hepsinin ortalama puanını https://motorisk.net/karsilastir  adresinden görebilirsiniz.

En İyi Kask

En iyi kask markası olmasa bile en yılın en iyi modeli vardır. AGV PİSTA GP ve GP-R segmentinde ve genelinde totalde en iyi modellerdir. Söz konusu olan bu kasklar, yarı fiyatına olan ancak benzer güvenlik seviyeleriyle satılan SHOEI RF-SR, HJC RPHA 10 PLUS modelleriyle benzerdir ama hafiflik ve özellikleri o kadar iyi durumdadır ki 2019 yılı itibari ile hala yanına yaklaşabilen model olmamıştır. Bu durum AGV yi en iyi kask markası yapmaz çünkü 1300 ve 2000 TL civarlarına satılan AGV K3 SV ve AGV K5 segmentteki en az tercih edilen kasklardandır. Bunu en temel nedeni aynı fiyatlara sahip çok daha iyi olan kaskların olmasıdır.

Umarım anlatmak istediğimiz durumu anlamışsınızdır. Her markanın kötü ve iyi modeli vardır. Siz önceliklerinizi belirleyin sonra modellere bakın. https://goo.gl/Z1cHrZ  bağlantısından filtreleme yaparak istediğiniz özelliklere göre kask bulabilirsiniz. Kask terimlerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız bkz: https://motorisk.net/sss/