motorisk

karşılaştır projemiz hakkında

merhaba gençler,

yaklaşık 9 aydır üstünde çalıştığımız proje beta sürümden sonra yayına alınmış bulunmaktadır. bu süre boyunca gelen sorular için güzel bir bölüm oluşturduk. şuan lastik ve kask ile sınırlı olsa da geriye kalan ekipmanların puanlama ve değerlendirme algoritması hazır olduğunda tekrar duyurulacaktır.

https://motorisk.net/karsilastir/
sıkça sorulan sorular: https://motorisk.net/karsilastir/sss/
bu site için sana ne kadar teşekkür etsek az, aea'dan sonra sanırım bu kaliteyle bir şeyler anlatmayı göstermeyi öğretmeyi başaran ve amaçlayan tek kişi sensindir.
methiyemizi düzdükten sonra
inceledim sitenizi ve sunu sormak istiyorum
sitede bulunan 3 kaskı örnek alarak mesela
1- agv pista gp 4.405 tl
2-shoei qwest 1750 tl
3- shoei x-spirit 3600tl
bu kasklar arasında koruma farkı var mıdır varsa ne kadardır ?
yani sormaya çalıştığım şey şu: kaskta bir noktaya kadar güvenliğe para veriyor bir noktadan sonra ise artık konfora,lükse ve rahatlığa mı para veriyoruz?
diğer konumdan hatırlarsınız belki yaz mevsiminde motosiklete baslayacağım eğitimle ve rc390 ile evet korumanın başlangıç motoru veya 1000cc motoru yoktur bir kere üstümüzde olur düştüğümüzde ya da olmaz biliyorum ama mesela bu motora 4 bin liralık kask almak gerekli midir çünkü agv pista'ya yazdığınız şu yorum :"örnek olarak motosiklet ile 300km/s üzeri hızlarda giderken depoya kafanızı yasladığınız zaman burun ve çene kısmı depoya dediği için veya rüzgardan dolayı kendini yukarı itler. buda kaskınızın kafanızda oynamasına yol açar. bu sistem ise kendini otomatik olarak ayarlıyor ve böyle bir soruna yol açmıyor."
mesela ben bu motorla bu hızlara çıkamam dolayısıyla kaskın bu özelliğine de ihtiyacım da yok. başlangıçtan ziyade bu kask bu yorumunuza bakarak bana daha üst düzey geldi o yüzden mesela kalkıp shoei nin qwestini mi almalıyım ya da ondan güvenlik olarak çok daha fazla derseniz x-spirit 3ü mü?
çok teşekkürler. koruma farkları tercih sebebi olacak boyutta değil. yani üçü birbirine çok yakın. güvenlikten sonra asıl para kaskın hafifliği olarak değerlendirilmekte. çünkü bir kaskın hem sağlam, hem hafif olması için çok büyük ar-ge çalışmaları gerekir. arai'nin bazı modelleri iyi ancak tüm modelleri ağır. konfor ve yalıtım seviyesi de makisumum düzeydedir. bugün kaskımı değişecek olsam kesinlikle pista gp alırım çünkü 80 gramlık fark çok büyük bir fark demektir. bu kaska basınç yapın rüzgarı eklersek bu ağırlığı da boyun kısmının taşıdığını düşünürsek, diğer şartlar eşit ise 80 gramlık fark benim için tercih sebebidir. ekipmanın üstünüzde bir kere olması gerektiğini kavramışsın bu çok güzel bir düşünce. ülkemizde 125cc kullanıyom ne olcak diyen arkadaşların bir çoğu belki ekipmanları daha iyi olsa yaralanma/ölüm olaylarını minumum seviyeye indirebilirdi. maddiyat olarak problem olmaz ise pista gp kesinlikle öneririm. pedleri bile o kadar kaliteli ve rahat ki bambaşka bir dünya. onun dışında qwest modelinin bizim tayfadaki arkadaşlar kullanmakta. şampiyonlar ligi videosundaki r1 ile teker yapan arkadaşta o kask var. x spirit 3 güzel ancak o fiyat bandına gelince pista gp ne yapıp edip alınmalı.

şöyle ki eğer x-spirit 3 snell onayını almış olsaydı sitede ki koruma puanı en yüksek kask olurdu. eğer sadece sharp testini baz alacak olursak x spirit 3, qwest'den üstün. ancak bu benim için tercih sebebi olmazdı. bence qwest ve hjc rpha 10 plus fiyat performans kaskları. qwestin desenlisi pahalı, düz renkleri ucuz.

bende bu iki model arasında kalıp hafiflkten ve tasarımdan dolayı rpha 10 plus tercih ettim.
ılginiz icin cok tesekkur ederim, yeni videolarinizi da sabirsizlikla bekliyoruz