motorisk

kask rehberi

kask nasıl olmalı? kask nasıl seçilir? sorularınıza bu yazı ile çok net cevap vereceğiz. yazının sonunda sadece renk tercihiniz için yardımcı olamayacağız.

klişe cevapları "güvenli olmalı" vb. lafları bir köşeye koyarak başlayalım.

kask nasıl olmalı? "güvenlik adımı"
sharp testinden en az 3 yıldız almış olmalı. sharp testinin ne olduğunu bilmiyorsanız (bkz:sharp kask testi hakkında)
+200km/s hızlarda kullanacaksanız veya riskleri en az seviyeye indirmek istiyorum diyorsanız vizör kilidi mutlaka olmalı.
çoğu kaskta çene bağlantı sistemi (bkz:quick release) denilen bağlantı tipi ile gelir. riskleri en az seviyeye indirmek istiyorum diyorsanız bağlantı sistemi (bkz:double-d ring) olmalı.

güvenlik adımında yukarıdakilerin dışında kalan bir spesifik detay var. bu da snell sertifikası'dır. bu sertifikayı almak o kadar zordur ki birazdan göreceğiniz üzere belli sayıdaki kasklarda vardır. snell sertifikasının ne olduğunu bilmiyorsanız (bkz:snell sertifikalı kasklar)

kask nasıl olmalı? "özellik adımı"
olmazsa olmazlardan (bkz:pinlock) mutlaka olmalıdır. kask alırken yanında pinlock gelmiyor ise üretici firma, aldığınız kask modeli için pinlock üretmiş mi diye teyit ediniz.
yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olabilen ama çoğu kaskta bulunmayan (bkz:q.e.r.s) sistemi riskleri en aza indirmek isteyenler için eşsiz bir özellik.
numaralı gözlük veya güneş gözlüğü kullanacaksanız kaskta gözlük yuvası olmalı.

konuda ele almadığımız interkom yuvası veya dahili güneş vizörü gibi özellikler tamamen kişisel seçiminize kalmış. yukarıda bahsettiğimiz konular çok önemli olup belki hayatınızı kurtaracak kararlar almanıza sebep olacaktır. özellikle kask alırken bütçenizi değil hayatınızı düşünün.

merak etmeyin çok araştırmayacaksınız. karşılaştır sayfamızda bulunan filtreleme özelliği size göre en uygun kaskı bulacaktır. https://goo.gl/A6GqHd