Kask Rehberi

Bu kask rehberi makalesi kafanızdaki kask nasıl olmalı? kask nasıl seçilir? gibi sorularınıza net olarak cevap verecektir. Yazının sonunda sadece renk tercihiniz için yardımcı olamayacağız.

Klişe cevapları “güvenli olmalı” vb. bir köşeye koyarak başlayalım.

Güvenlik Adımı

Kask nasıl olmalı?

  • Sharp testinden en az 3 yıldız almış olmalı. Sharp testinin ne olduğunu bilmiyorsanız Sharp Kask Testi adlı makalemizi mutlaka okumanızı öneririz.
  • +200 km/s hızlarda kullanacaksanız veya riskleri en az seviyeye indirmek istiyorum diyorsanız vizör kilidi mutlaka olmalı. Çoğu kaskta çene bağlantı sistemi quick release denilen bağlantı tipi ile gelir. Riskleri en az seviyeye indirmek için bağlantı sistemi double-d ring olmalı.
  • Güvenlik adımında yukarıdakilerin dışında kalan bir spesifik detay var. Bu detay Snell Sertifikası’dır. Bu sertifikayı almak o kadar zordur ki birazdan göreceğiniz üzere belli sayıdaki kasklarda vardır. Snell Sertifikası’nın ne olduğunu bilmiyorsanız Snell Sertifikalı Nedir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Özellik Adımı

Kask Nelere Sahip Olmalı?

Olmazsa olmazlardan pinlock mutlaka olmalıdır. Kask alırken yanında pinlock gelmiyor ise üretici firma, aldığınız kask modeli için pinlock üretmiş mi diye teyit ediniz.

Yeri geldiğinde hayat kurtarıcı olabilen ama çoğu kaskta bulunmayan Acil Durum Kiti riskleri en aza indirmek isteyenler için eşsiz bir özellik.

Numaralı gözlük veya güneş gözlüğü kullanacaksanız kaskta gözlük yuvası olmalı.

Konuda ele almadığımız interkom yuvası veya dahili güneş vizörü gibi özellikler tamamen kişisel seçiminize kalmış. yukarıda bahsettiğimiz konular çok önemli olup hayatınızı kurtaracak kararlar almanıza sebep olacaktır. Özellikle kask alırken bütçenizi değil hayatınızı düşünün.

Merak etmeyin çok araştırmayacaksınız. Karşılaştır sayfamızda bulunan filtreleme özelliği size göre en uygun kaskı bulacaktır. https://goo.gl/A6GqHd