motorisk

kask seçimi kararsızlığı

merhaba, 2000 tl ye kadar kask bakarken sitenizde incelemesine dek geldiğim scorpion exo 710, hjc rpha 10 plus ve hjc fg17 arasında çok kararsız kaldım. sizce hangi kaskı neden almalıyım? 1 30 kg ile 1 50 kg arasında hissedilir derece de fark olur mu? 700 tl fiyat farkı vermeye değer mi? sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

https://motorisk.net/karsilastir/sonuc/4QwTNVvfw0/
merhaba, öncelikle bu kasklar gerçekten arada bırakacak cinsten. biri fiyatı ile diğerleri özellikleriyle arada bırakıyor. ben hjc rpha 10 plus lorenzo modelini kullanıyorum. sharptan 3 yıldız almıs ve snell sertifikası olan bu kaskı tercih etme nedenim ise kask deseni ve tasarımını kesinlikle psikolojik olarak bana uymak zorunda. benim kaskımda çok güzel anlamlı ve sürerken tekrarladığım kelimeler yer almakta. "think positive" "smooth like butter" gibi. bu kelimelerin kaskın solunda ve sağında olması bile özenle seçilmiş kelimelerdir. gerek pist hayatımda, gerek sivil hayatımda beni motive ediyor.

gelelim senin tercihlerine. 1 30kg ile 1 50 kg arasında hissedilir derecede ağırlık farkı vardır. özellikle spor motosiklet kullanıyorsan rüzgarın bindirdiği katsayısı ile ağırlık ciddi oranda etkiler. 1 50 kg ilk defa kask kullanacaksan hafif diyebilirsin ama 1 30 kg kullanırsan önceki kask kamyon gibiydi dersin. bu böyle gider 1 30 kg rahat sürüş için önemlidir. iki kaskında desensiz baz modelleri birbirine yakın fiyatta. scorpion 710 air'de çok desenli model olmamasına rağmen hjc rpha 10 da bol bol desenli modeller mevcuttur. iki kaskta kalitelidir ancak scorpionun hiçbir modelini bizzat kullanmadım kullanan arkadaşlarım var. benim kaskımdaki en sevmediğim özellik çene pedinin tırnaklı olması ve zamanla tırnakların kırılması. hjc firması bunu ücretsiz gönderse de sonuçta yılda bir istemek gerekiyor. bunun dışında kaskımı çok beğeniyorum. sanırım ömrü tamamlandığında firmaya aynısından göndermeleri için bir daha yazarım.
ben de hjc rpha 10 plus tercih ederdim. seri sonu diye bedenini yakalarsan ciddi indirimler bulabilirsin.
yorumlar için çok teşekkürler. motorisk'in yorumu ve diğer forumlarda açtığım konular bana hjc rpha 10 plus aldırdı. gerçekten kaskta muazzam işçilik var. lorenzo modelini seçmemde ki en büyük neden sensin motorisk.