KASKLARDA DIŞ KABUK BOYUTU

Kasklarda dış kabuk boyutu en anlaşılmayan konulardan biridir. Her insanın kafa yapısı bir olmadığı için üreticiler de bu kafa yapısına göre bedenleri tutturmakta zorlanır. Maliyeti düşürmek adına kabuk boyutunu en az seviyede tutarak, bedenleri iç pedleri büyüterek tutturmaya çalışır. Bu durum çok sağlıklı bir durum değildir. Orta ve üst segmentte yer alan firmalar ise modele göre üç, dört veya beş kabuk boyutu üreterek bu oranı tutturmaya çalışır. Neredeyse her beden için ayrı bir kask üretir. Bu hem üretim maliyeti olarak hem de AR-GE olarak oldukça zorlu bir süreçtir.

Aşağıdaki görselde örnek bir beden tablosu verilmiştir.

ls2 ff390 beden ölçüleri

Yukarıdaki örneğe bakarak kafa bedeninizin 58 cm olduğunu baz alın. Şimdi tek kabuk boyutuna sahip olan bir kask düşünün.

Bu durumda tek kabuğun hem S hem de 3XL olan birine uyması için kaskın çok büyük tasarlanmasının yanı sıra uyumluluk sağlaması için de iç pedlerin oldukça ince veya kalın tasarlanması bu durumda şarttır. Bu kask bu durumda ne kadar kullanışlı olabilir?

Az kabuk boyutuna sahip kaskların dezavantajları ise şöyle sıralanabilir:

  • Kask dışarıdan bakıldığında görüntü olarak çok büyük görünecek.
  • Tek kabuk boyutuna sahip olduğu için ağırlık bu tarz kasklarda çok fazla olacaktır. Kabuk boyutu ağırlığın %90 – %95’i demektir.
  • Zamanla pedler esnemeye başladığında kask artık kafanızda sallanmaya başlayacak dolayısıyla hem konforsuz hem de güvensiz olacaktır.

Özetle bir kask ne kadar fazla kabuk boyutu ile üretilmiş ise o kask size o kadar uyum sağlayacaktır.