motorisk

motosiklet de artık bi lüks mu olacak ülkemizde?

vergilerle algılarla motosikletlerin hali ortada. elin alamanının 10 bin € ya bindiği 2014 s1000rr a biz bu gidişle artık rüyalarımızda bile binemicez galiba. benzinin durumunu katmıyorum bile motoru alamadıktan sonra benzin artık 2.dert. ekipman da aynı şekilde.
bu durumdan sadece ben mi müzdaripim acaba ?
ülkemizin insanı "buna da şükür" dedikçe maalesef bu şekilde hatta daha beter olacak. 89$ kask ülkemizde 800tl. yaşamak için zengin olmak lazım.
iyicene tadı kaçtı ülkemizde motosiklet ve ekipman işinin. etmeyecek motorlara etmeyecek paralar veriyoruz
@motoroman sadece motosiklet olsa keşke tadı kaçan bu ülkede. her şey değerinden fazla oldu artık. tek bir zevkimiz vardı ruhumuzu bizi dinginleştiren ona da el attılar saolsunlar.
ya demeyim diyorum da abd'de litresi 0.60 kuruş gibi birim para üzerinden. bu nasıl bir refah seviyesidir arkadaş :/ almanya 1.5tl gibi düşün. üstelik bu adamlar bizden 8-10 kat daha ucuza sahip oluyorlar. cidden içim gidiyor. bakın şuan motosikletimi yaptırsam şu benzin fiyatlarıyla çok binemem. insanların hayatına resmen müdahale ediliyor. hadi benim benzin fiyatını vs geç lojistiğin zamlanması her şeye zam demektir. yani her ürün 20 ile 30 kuruş arasında zam yemiş durumda son 1.5 aydır. 20 parça ürün alsan kek, kola, cips vs rahat 10tl fazla ödüyorsun :) bu en basit hesap.
ülkeler bazında bu işi ele alacak olursak hangi dalda olursa olsun gıda ve otomotiv (tekstil biraz farklı ) elektronik dahil her konuda diğer bir çok ülkenin alım gücü türkiyeden üstün asgari ücret genel olarak ülkeler bazında değişiklik gösterse de 1500 ila 2000 asarında değişmektedir ( ülke para birimi olarak ) örnek olacaksa hollanda da asgari ücret 2000 euro türkiye de ise 1500 tl dir ülkeler bazında aslında aralarında sadece rakamsa olarak sadece 500 para birimi fark vardır. sonuçta türkiye'de tl bazında harcama yapıyorlar hollanda da ise euro bazında . türkiye'de 1 kilo kıymanın fiyatı 35 lira ise hollanda da bu rakam 10 eurodur. kısaca avrupa'da yaşayan bir çok insanın alım gücü bizim alım gücümüzden çok daha iyi durumda bunun en büyük örneği ise abd de ıphone 800 dolar almanya'da 800 euro türkiye'de ise 5500 tl dir. biz ülkece daha 1 tane telefon bile alamıyoruz yani kaldı ki motosikletleri nasıl alacağız oda yarı bir konu. sadece üzülüyorum halkın durumuna . yunanistna gittim geçtiğimiz aylarda motosiklet ile istanbul da motosikletin deposunu 85 tl ye dolduruyorum ve 215 km yol yapıyorum maksimum ama yunanistanda 26 euroya doluyor deposu 300 km yol yapıyorum (26 euroyu tl ye çevirmeyin ) alım gücü olarak bakmak lazım para birimi olarak bakarsak zaten işin içinden çıkamıyoruz.
yazıp yazıp sildim üstad yoksa ağzımı bozacağım. bu millet geçmişte ne yaşadı aq yeter ya bunun ceremesini biz çekiyoruz.
geçtiğimiz yaz ayı bayi çıkış fiyatı 24 bin küsür olan ninja 300 şuan 34 binlere kadar ulaştı 6 7 aylık süre içerisinde

kimi etikiler etkilemez orasını tartışamam ama sıfır motor artık lükstür yakında 250 cc üstü motorla gezmekte lüks olur bu benzin fiyatlarıyla