motorisk

mt kaskları hakkında kısa kısa bilgiler-soru cevap

evet ilk olarak mt markasının kullandığım kasklarından bahsedeyim.
mt revenge: piyasada fiyat performans olarak karşınıza çıkacak 2 kasktan biridir.(ötekisi nitro aikido). 350-400 tl arası fiyatı, sharp testinden 5 yıldız alması ve çok fazla renk seçeneği olması kaskı cazip kılan faktörlerdendir. eksilerine gelecek olursak plastik(kimya dilinde adı polikarbon oluyor galiba) dış kabuk ağırdır (1450+-50 gr)ve her ne kadar sharp testinden 5 yıldız alsada insanın kafasında soru işareti bırakır. görüş açısı garip bi şekilde dardır çenesi önde olduğu için çok soğuk alır 90 km/h hızdan sonra rüzgar sesine takıntınız varsa rahatsız eder. malzeme kalitesi fiyatına göre iyidir.
mt matrix: şuanda kullandığım kasktır. fiyatı 700-750 tl civarındadır. sharp testi 5 yıldız olmakla birlikte türkiye'de az kaskın sahip olduğu snell sertifikasına sahiptir(snell sertifikasının ne olduğunu bilmiyosanız araştırın derim). fiberglass kabuk (1350 +- 50 gr) hafiftir bu yüzden uzun yolda boynunuzu yormaz. içinde şişebilen çene pedleri vardır bu şekilde kafanıza tam oturur. vizör kilit mekanizması vardır. çenesinin altında rüzgarı önleyen ayrı bir parçayla gelir. double d bağlantısı vardır(dünya üzerindeki en güvenli bağlantı şekli). havalandırmaları iyi çalışır ama mt nin her kaskı gibi bu da rüzgar sesi alır. açısı aşırı derecede geniştir. malzeme kalitesi fiyatına göre çok iyidir fakat çok az renk ve beden seçeneği vardır.
mt nin thunder(sharp test 4 yıldız), blade ( sharp test 3 yıldız) ve mugello (henüz test edilmedi) modelleri hakkında sorunuz varsa da kullanan yakın arkadaşlarımın yorumlarını alıp burada derleyebilirim.
mt kasklarında ki bilgi açlığını giderdiğini düşünüyorum özellikle revenge modeli konusunda
mt thunder 3'ü yaklaşık olarak 5 aydır kullanıyorum. havalandırmalar gayet yeterli. diğer bir yandan 1.650 kg ağırlıkta. uzun yol(300km) yaptım birkaç kez hepsinde de o gece uyuduğumda boynumun yorulduğunu farkettim. rüzgar sesi mi? pehehey uçan sinekten haberim var. :d baya rüzgar sesi aldığını düşünüyorum fakat kıyaslayabileceğim çok farklı kasklar kullanmadım. fiyatı 300-350tl arasıydı benim aldığım zamanlarda.
mt revenge kaskım var benimde ikincil olarak. fiyatına göre çok iyi diyebilirim o paralara ls2 yerine mt kask alabilirsiniz. fakat vizor kısmı sıkıntılı hava alıyor birazcık ıslık sesi yapıyor :) ama memnunum kaliteli o fiyata göre üstün bir ürün. tavsiye ederim.
mt lerin sharp puanları hileliymiş diye duydum. ısterseniz biraz araştırın yanılıyor da olabilirim. motomania nın bunun hakkında detaylı bir videosu var.
@begi sharp testleri hakkında çektiği videonun linkini atabilir misiniz?( başka bi kanal çekse çok takmazdım ama motomania bu işlerle uğraşan bi abimiz olduğu için incelemek istedim) birde eğer sharp testlerinde hile yapılıyosa bile bi kask için mt modellerinin sertifikalarını almak kolay değil. ya sertifikalarda da hile var ki bu çok düşük bi ihtimal ya da bu olay bi şehir efsanesinden fazlası değil. bilgilendirmeniz için tekrardan teşekkürler.
@nothugorius kardeşim çok aradım ama kaldırmış abimiz videoyu sanırım. zaten eski videoları sileceğini söylemişti. bende sap gibi kaldım şimdi. o videoya dayanarak söylemiştim. yanlış hatırlamıyorsam 4 yıldız alan kaskının kod adını dışına yazmışlar fakat içinde başka bir kod adı var ve o kod adına sahip olan kask 2 yıldız almış. ben abimize sorayım videoyu kaldırmış mı yoksa gizlemiş mi diye. ulaşırsam bırakacağım buraya linki.
o dediğiniz olayı ls2 yapıyordu zamanında hala yapıyor mu bilmiyorum. fakat ben sharpın sitesinden baktığımda doğru diye hatırlıyorum. hatta şöyle bi link bırakayım.

https://sharp.dft.gov.uk/helmets/mt-revenge/