SESSİZ KASK ÖNERİSİ VE TAVSİYESİ

Öncelikle sessiz kask demek çok doğru bir sunum olmasa da bize bu şekilde çok fazla soru gelmekte. Sessiz kask konusunda yüzlerce yorum okuyabilirsiniz ve hepsi kafanızı karıştırıcı türden yorumlardır. Bu yazı ile kafanızdaki sessiz kask olayını sonuçlandıracağımızı düşünüyoruz.

Bir kaskın sessiz olduğu kanısına varmak için COAU gibi kuruluşların rüzgar tüneli test sonuçlarına ulaşmak gerekir (dba). Aksi taktirde x kaskını takıp 100km/s hızla kullanan kişi ile, aynı kaskı takıp 150km/s hız veya üstünde motosiklet kullanan kişilerin yalıtım konusundaki görüşleri aynı olmayacaktır. Bu konuya en iyi örnek LS2 FF323 ürünü olabilir. COAU tarafından oldukça az dba seviyesine ulaşsa da kullanıcı kitlesi racing kullanıcıları olduğu için kask 100km/s ile alakası olmayan hızlarda kullanılıyor ve sonucunda ses alıyor diye yorumlanıyor. COAU dan tüm test sonuçlarını istesek de bazı kasklar rüzgar tüneline girmemiş ve dba sonuçları yok. Böyle durumlarda ise kullanıcı yorumundan başka güvenecek yer kalmıyor. Orantısız yorumlar görmek de can sıkıcı olabiliyor.

Gürültüyü sağlık açısından çok önemsemeyebilirsiniz ama yapılan bir deneyde 160 db şiddetindeki gürültüye 10 dakika boyunca maruz bırakılan bir kobay ölmüştür. Osha standartlarına göre iş yerlerinde 8 saat boyunca maruz kalınabilecek maksimum gürültü 90 dba olmalıdır. Maruz kalınan süreye göre bu değerler değişmektedir. ISO normunda 8 saat süre ile 90dba gürültüye maruz kalmanın dozajı 100% olarak belirlenmiştir. Aşağıdaki tabloda dba ve maruz kalınması gereken süreler belirtilmiştir.

Tabloyu Görüntülemek İçin:

sessiz kask önerisi ve tavsiyesi

Tabloya bakarak şunu söyleyebiliriz: 90 dba ses alan kask ile 8 saat yolculuk yapmak, 95 dba ses alan kask ile 4 saat yolculuk yapmak aynı miktarda yorucu olacaktır.

Sessiz Kask Önerisi

Herhangi bir kaskta en etkili ses azaltma yöntemi kulak tıkacıdır. En sesli kaskta kulak tıkacı kullanmanız en sessiz kask diye tabir edilen 89 dba seviyelerden kat kat sessiz olacaktır. Tabloya ve yazdıklarımıza bakarak kulak tıkacının öneminin ne seviyede olduğunu görebilirsiniz. Kulak tıkacı kullanmadan yalıtım seviyesi iyi olan kask isterseniz aşağıdaki ürünlere bakmanızı tavsiye ederiz.

Sessiz Kask Tavsiyesi

https://motorisk.net/karsilastir/urun/ls2-ff323/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/nolan-n87/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/hjc-fg17/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/arai-rebel/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/arai-qv-pro/
https://motorisk.net/karsilastir/urun/shoei-gt-air/