Sharp Kask Güvenlik Testi Nedir?

Sharp Nedir?

Sharp, Birleşik Krallık’da mevcut olan motosiklet kasklarının güvenlik performansında gerçek farklılıklar ortaya çıkaran araştırmayı takiben 2007 yılında ulaştırma bakanlığı (DFT) tarafından başlatılan bir tüketici bilgilendirme girişimidir. Kanıtlara, kayıtlara ve testlere dayanarak kaskların göreceli güvenliği hakkında objektif bilgi verir.

Sharp, Kask Testini Nasıl Yapar?

Sharp kask testi yapacağı zaman her bir kask modelini 32 teste tabi tutar. Bu 32 testi tamamlarken test edilecek modelden en az 7 adet seçer. Sharp kask testi yaparken tek kask üzerinden kesin sonuca gitmez. Test edilecek model, kask 1 olsun. bu kask 1’den 7 adet seçer ve hepsini ayrı ayrı ve tek tek test eder. En sonunda puanlamasını yapar. Doğrusal darbe testleri için kasklar, gerçek dünya yol kazalarında etkilenecek yüzeyleri temsil eden yassı ve bordür şekilli yüzeylere karşı etkilenir. Darbe uçları, Birleşmiş Milletler ECE yönetmeliği 22.05‘de belirtildiği gibidir. eğik darbe testi, rotasyon hızlanma yaralanmalarına yol açabilen kaskın yüzey sürtünme özelliklerini değerlendirmek için gerçekleştirilir. Bu test için Sharp, 22.05 sayılı tüzüğün gerekliliklerini tamamen takip eder.

Daha fazla bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Puanlama Sistemi Nasıl İşliyor?

Burada aslında yıldızlardan bahsediyoruz. Güvenlik derecesinin hesaplanması karmaşık ama Sharp şunu söylemekte. 5 yıldızlı bir kask iyi seviyede koruma sağlar. Bu durum daha düşük yıldız almış bir kaskın koruma sağlamayacağı anlamına gelmez. Sharp derecelendirmesine bakılmaksızın Birleşik Krallık’ta satışa sunulan her kask en az bir koruma seviyesi sunmasını sağlayan en az bir düzenleyici standartı karşılamalıdır.

Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere renkler kafaya binen yüke göre verilir. En iyi seviye yeşil renk ile başlamakta olup en kötü seviye olan siyah renge kadar derecelendirilir. Bunun sonucunda yıldız verilir.

Etki Bölgesi Diyagramları

Kask Kabuğunun maruz kaldığı yük:

275 grama kadar ise yeşil renk ile testi geçer.

300 grama kadar ise sarı renk ile testi geçer.

400 grama kadar ise turuncu renk ile testi geçer.

420 grama kadar ise kahverengi ile testi geçer.

500 grama kadar ise kırmızı renk ile testi geçer.

500 gram üstü ise siyah renk ile testi geçer.

sharp kask testi

Sharp Testi Güvenilir mi?

Sharp testinin güvenilir olduğunu bilmenizi isteriz. Sharp, kaskın konforunu, özelliklerini, değerlendirmez sadece kaskın kabuğuna binen yükü değerlendirir. Sharp’ın değerlendirmediği ama güvenlik unsuru olan iki şey vardır.

  1. Çene kili bağlantı türü: (Double-D ring ve Mikrometrik diye bilinen bağlantı özelliği) Double-D ring en güvenli bağlantı türüdür. Profesyonel kasklarda ve GP yarışlarındaki tüm kasklarda da bu bağlantı türü vardır ama Sharp bunun için ekstra puan vermez.
  2. Vizör kilidi özelliği: Vizör kilidi özelliği yok ise 220km/s+ hızlarda sürüş yapacaksanız vizörünüz açılabilir veya kaza anında kaskınızın vizörü açılabilir. Sharp bu durumlar içinde ekstra puan vermez. Sadece ve sadece kaskın kabuğuna binen yükü test eder.

Özetle bir kaskın pahalı olmasındaki tek sebep güvenlik unsurları değildir. kaskın ağırlığı, çene kilidi bağlantı türü, kaskın yanında pinlock gelmesi, acil durum kiti, burunluk, dahili güneş vizörü, interkom yuvası, çene rüzgar pedi, ekstradan renkli vizör gelmesi gibi gibi özelliklere dayanır. Yani Sharp testine güvenin ama bizim projemizdeki puanlama sistemine daha çok güvenin. Geliştirmiş olduğumuz sistem sadece güvenlik konusunda değil diğer özellikleri de derleyip algoritmik olarak ortalama çıkaran bir sistemdir.

Not: Kask incelemelerini listelediğimiz sayfadaki filtreleme sistemi, isteklerinize göre kask bulmanıza yardımcı olacaktır.