motorisk

sharp kask testi hakkında

sharp kask testi nasıl yapılır? sharp testi güvenilir mi? gibi sorulara son noktayı koymak adına kanıtlara, belgelere dayanan bu güzel yazıyı sizler için hazırladık.

sharp nedir?
sharp, birleşik krallık'ta mevcut olan motosiklet kasklarının güvenlik performansında gerçek farklılıklar ortaya çıkaran araştırmayı takiben 2007 yılında ulaştırma bakanlığı (dft) tarafından başlatılan bir tüketici bilgilendirme girişimidir. kanıtlara, kayıtlara ve testlere dayanarak kaskların göreceli güvenliği hakkında objektif bilgi verir.

sharp neden kuruldu?
birleşik krallık başta olmak üzere motosikletçiler trafiğin %1'ini, kayıpların ise %19'unu temsil ediyor. motosikletçi ölümlerinin yaklaşık %80'i ve ciddi yaralanmaları olanların %70'i kafa travmalarını sürdürmektedir. araştırmalar ayrıca, istatistiksel olarak kafa etkilerinin kask çevresine eşit olarak dağıldığını da göstermektedir. sharp programı, 2001 yılında rapor edilen avrupa araştırma faaliyeti “cost 327” nin bulgularına dayanmaktadır.(avrupa'da yapılan en kapsamlı motosiklet kazaları çalışması) bu çalışmanın en önemli amacı bu oranları minumum seviyeye indirmek.

sharp darbe testi nasıl yapılır?
sharp her bir kask modelini 32 testte tabi tutar. bu 32 testi tamamlarken teste sokacağı modelden en az 7 adet seçer. tek kask üzerinden kesin sonuca gitmez. teste girecek model kask 1 olsun bu kask 1'den 7 adet seçer ve hepsini tek tek test eder. en sonunda puanlamasını yapar. doğrusal darbe testleri için kasklar, gerçek dünya yol kazalarında etkilenecek yüzeyleri temsil eden yassı ve bordür şekilli yüzeylere karşı etkilenir. darbe uçları, birleşmiş milletler ece yönetmeliği 22.05'te https://goo.gl/s9j2y5 belirtildiği gibidir. eğik darbe testi, rotasyon hızlanma yaralanmalarına yol açabilen kaskın yüzey sürtünme özelliklerini değerlendirmek için gerçekleştirilir. bu test için sharp, 22.05 sayılı tüzüğün gerekliliklerini tamamen takip eder.

daha fazla bilgi için lütfen animasyonu izleyiniz.
 youtube video


puanlama neye göre yapılır?
burada aslında yıldızlardan bahsediyoruz. güvenlik derecesinin hesaplanması karmaşık ancak sharp şunu söylemekte. 5 yıldızlı bir kask iyi seviyede koruma sağlar. bu daha düşük yıldız almış bir kaskın koruma sağlamayacağı anlamına gelmez. sharp derecelendirmesine bakılmaksızın birleşik krallık'ta satışa sunulan her kask en az bir koruma seviyesi sunmasını sağlayan en az bir düzenleyici standardı karşılamalıdır.

aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere renkler kafaya binen yüke göre verilir. en iyi seviye yeşil renk ile başlamakta olup en kötü seviye olan siyah renge kadar derecelendirilir. bunun sonucunda yıldız verilir.

kafaya binen yük:
275 grama kadar ise yeşil renk ile testi geçer.
300 grama kadar ise sarı renk ile testi geçer.
400 grama kadar ise turuncu renk ile testi geçer.
420 grama kadar ise kahverengi ile testi geçer.
500 grama kadar ise kırmızı renk ile testi geçer.
500 gram üstü ise siyah renk ile testi geçer.sharp testi güvenilir mi?
bu konuda saçma sapan bilgisiz insanların ortaya attığı iddialar vardır. temeli ise 1000tl'lik kask ile 4000tl'lik kask nasıl aynı yıldızı alır? gibi sorulara dayanır.

arkadaşlar, sharp testinin güvenilir olduğunu bilmenizi isteriz. sharp, kaskın konforunu, özelliklerini, değerlendirmez sadece kafaya binen yükü değerlendirir.

sharpın değerlendirmediği ancak güvenlik unsuru olan iki şey vardır. ilki çene kayış tokasının bağlantı türü (double d ring ve mikrometrik diye bildiğiniz bağlantı özelliği) double-d ring en güvenli bağlantı türüdür. profesyonel kasklarda ve motogp yarışlarındaki tüm kasklarda da bu bağlantı türü vardır ancak sharp bunun için ekstra puan vermez. ikincisi vizör kilidi özelliği. vizör kilidi özelliği yok ise 240km/s+ hızlarda sürüş yapacaksanız vizörünüz açılabilir veya kaza anında kaskınızın vizörü çıkabilir buda suratınızı savunmasız yapar. sharp bu durumlar içinde ekstra puan vermez. sadece ve sadece kafaya binen yükü test eder. eee nasıl güveneceğiz derseniz? https://motorisk.net/karsilastir/urun-kat/kapali-kask/ projesinde hepsini derledik.

bir kaskın pahalı olmasındaki tek sebep güvenlik unsurları değildir. kaskın ağırlığı, çene kayış tokasının bağlantı türü (double d ring ve mikrometrik diye bildiğiniz özellik), kaskın yanında pinlock gelmesi, eqrs, burunluk, dahili güneş vizörü, interkom yuvası, çene rüzgar pedi, ekstradan renkli vizör gelmesi gibi gibi özelliklere dayanır. yani arkadaşlar sharp testine güvenin ancak bizim projemizdeki puanlama sistemine daha çok güvenin. neden diye sorarsanız https://motorisk.net/karsilastir/sss/ sayfası cevabınızı verecektir.