Snell Kask Güvenlik Testi Nedir?

Snell Sertifikası Nedir?

William Pete Snell amatör bir araba yarışçısıydı. 1956 yılında bir yarış sırasında aşağıdaki fotoğraftan birkaç saniye sonra aracı takla attı ve öldü.

snell sertifikası nedir

Ölüm sebebi ise kafasına aldığı darbeydi. Kafa bölgesi dışında hiçbir yerde darbeye rastlanmamıştı. O zamanların son teknolojiye sahip olan kaskı onu bu kazada koruyamamıştı. Pete’nin anısına, arkadaşlarının, meslektaşlarının ve Dr. George Snively’nin de aralarında bulunduğu bazı yarışçıların bir kısmı 1957 yılında Snell Memorial Foundation‘u kurdu. Bu kuruluş kask teknolojilerini geliştirmeye, gerçekten koruyucu kaskların geliştirilmesini ve kullanımını teşvik etmeye yöneltmeyi amaç edinmişti. Günümüzde en üst segmentte yer alan TT, GP, F1, NASCAR gibi extrem spor dallarında Snell Sertifikalı kasklar kullanmaktadır.

Snell, Kaskları Nasıl Test Ediyor?

Snell kuruluşu, kask üreticilerinin ürünlerini para karşılığında objektif bir şekilde test eder. Yani üst segmentte yer alan Arai, Hjc, Shoei vb. gibi firmalar para vererek ürününü Snell kuruluşuna test ettirir. Bu markaların Snell testini geçebilen kaskları olduğu gibi geçemeyen kaskları da vardır. Snell kuruluşu kar amacı gütmediği için aldıkları paraları işletmenin maliyetlerine, kapsamlı eğitim programlarına ve araştırma projelerine harcamakta olduğunu söylüyor.

Bir kaskın çeşitli olaylarda karşılaşabileceği durumlar göz önünde bulundurularak test etiği açıkça yönetmelikte yazmaktadır.

Aşağıdaki Maddeler Test Konusunun Unsurlarındandır.

  • Darbe Emiş Gücü
  • Darbeyi Yayabilme Özelliği
  • Penetrasyon direnci
  • Vizör kilidi
  • Double-D Ring Bağlantı Sistemi

Gibi güvenlik etkenlerine ek olarak:

  • Tutma kuvveti
  • Stabilite
  • Aerodinami

Gibi uç noktalarda derinlemesine inceleme yapar.

Bu şu demek: Güvenlik testinden kask geçebilir ama aerodinami veya stabilite gibi unsurlardan kalırsa “Snell Sertifikası” alamaz veya tam tersi. Testin ne kadar uç noktalarda olduğunu bu cümle çok iyi anlatıyor. Snell Sertifikası alabilmek için kaskın güvenliğin de ötesinde niteliğe sahip olması gerekiyor. Kaskın içinde ise aşağıdaki gibi bir etikete sahiptir.

snell sertifikası

M2010, M2015 gibi gördüğünüz ibareler Snell standartlarının geçerli olduğu yıldır. Snell standartları beş yılda bir kez yenilenmektedir. Yıllar geçtikçe test algoritmaları aynı kalmaz.