motorisk

snell sertifikalı kasklar

şu bağlantıdan https://goo.gl/YrqY5v ülkemizde satışı olan snell sertifikalı kaskların tamamını görebilirsiniz. snell nedir, ne değildir diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

tarihi ile başlamak gerekirse:
william pete snell amatör bir araba yarışçısıydı. 1956 yılında bir yarış sırasında şu fotoğraftan https://goo.gl/75Asxj birkaç saniye sonra aracı takla attı ve öldü. ölüm sebebi ise kafasına aldığı darbeydi. başka hiçbir yerinde bir sorun bulunamadı. o zamanların son teknolojiye sahip olan kaskı onu bu kazada koruyamamıştı. pete'nin anısına, arkadaşlarının, meslektaşlarının ve dr. george snively'nin de aralarında bulunduğu bazı yarışçıların bir kısmı 1957 yılında snell memorial vakfı'nı kurdu. kask teknolojilerini geliştirmeye, gerçekten koruyucu kaskların geliştirilmesini ve kullanımını teşvik etmeye yöneltti. günümüzde en üst segmentte yer alan tt, motogp, formula1, nascar gibi extrem spor dallarında dahi çoğu pilot snell sertifikalı kaskları kullanmaktadır.

snell kuruluşu, kask üreticilerinin ürünlerini para karşılığında objektif bir şekilde test eder. yani premium segmentte yer alan arai, hjc, shoei vb. gibi firmalar para vererek ürününü snell kuruluşuna test ettirir. testi geçebilen ürünleri olduğu gibi geçemeyen ürünleri de vardır. snell kuruluşu kar amacı gütmediği için aldıkları paraları işletmenin maliyetlerine, kapsamlı eğitim programlarına ve araştırma projelerine harcamakta olduğunu söylüyor.

snell, kaskları nasıl test ediyor?
bir kaskın çeşitli olaylarda karşılaşabileceği durumlar göz önünde bulundurularak test eder.

darbe emiş gücü, darbeyi yayabilme özelliği, vizör kilidi, double d ring bağlantı sistemi, penetrasyon direnci gibi güvenlik etkenlerine ek olarak
tutma kuvveti, stabilite, aerodinamik yapıya kadar inceler.

bu şu demek; güvenlik testinden kask geçebilir ancak aerodinami veya stabilite gibi unsurlardan kalırsa "snell sertifikası alamaz" veya tam tersi. testin ne kadar uç noktalarda olduğunu bu cümle çok iyi anlatıyor. snell sertifikası alabilmek için kaskın güvenliğin de ötesinde niteliğe sahip olması gerekiyor. kaskın içinde ise şu şekilde bir etikete sahiptir: http://prntscr.com/ly71rt m2010, m2015 gibi gördüğünüz ibareler snell testinin standartlarının geçerli olduğu bir yıldır. snell standartları genelde 5 yılda bir yenilenmektedir. yıllar geçtikçe test algoritmaları aynı kalmaz. üstüne koya koya know-how yöntemi ile sürekli geliştirmektedirler.

tmf yarış pilotu olarak benim kullandığım kask:
https://motorisk.net/karsilastir/urun/hjc-rpha10-plus/

yarıştığım kategorideki diğer pilotlarda da shoei nxr, shoei x-spirit 3, bell star ve arai serilerinin bolca olduğu kasklar kullanılmaktadır.