Kask terimleri ne anlama geliyor?

Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere terimlerin üstüne tıklayarak görebilirsiniz.

Kask Puanlaması neye göre yapılıyor?

Puanlama algoritması bu işin en zorlu kısmı oldu. Çünkü kafamıza göre puan veremezdik ve her kaska aynı algoritma uygulanabilir olmalıydı. Bunu başardık.

KORUMA PUANI: İki kask ele alalım ve ikisi de sharp testinden 5 yıldız almış olsun. Ancak bu kaskların koruma puanları birbirinden farklı?

Bu soruya en iyi şöyle cevap verebiliriz.

  1. Kaskımız 5 yıldız almış olan: ARAI QV PRO
  2. Kaskımız 5 yıldız almış olan: SHOEİ X-SPİRİT 3

ARAI QV PRO 7/10 puan, SHOEİ X-SPİRİT 3 modeli ise  8/10 almış.

Görüldüğü gibi iki sarı olması puan kırmamıza sebep olmuştur.
blankGörüldüğü gibi tamamı yeşil.

Yıldız sayısına göre değil renklere göre puan vermekteyiz. Sharp testinden daha az yıldız alan ancak snell belgesi olan bir kaskın puanını daha yüksek görebilirsiniz. Sharp testleri 10 üstünden 6 olarak değerlendirilmekte. “Snell Belgesi, Double-D Bağlantı, Vizör Kilidi” faktörleri ise geriye kalan 4 puanı belirler.

Peki Sharp bir tarafı sarı olan kask ile yeşil olana neden 5 yıldız vermiş? İletişimlerimiz sonucu Sharp bize şu yanıtı verdi.

Yazılım sistemimizi değiştirememe sebebimiz satışa hazır olan ve geçmiş yıllardaki kasklarda bulunan yıldız etiketidir. Yeni puanlama sistemi kafa karıştıracağı için ve bir çok protokolü yeniden değerlemeye almak oldukça zor olduğu için mevcut sistem şuan ki gibi devam etmektedir. Ancak farkı görebiliyorsunuz.

Bu cevap açıkçası mantıklı olsa da bizim sistemimizde böyle işlememekte. Biz her detayı en ince ayrıntısına kadar derledik.

AĞIRLIK PUANI: Belirlediğimiz standartlara göre ağırlık puanı vermekteyiz. Ağırlık konusu çok önemli çünkü kasktaki ağırlığa rüzgar katsayısı faktörü eklenince 50 veya 100 gramlık fark bir çok kişinin tercihini etkileyebilir. Bu yüzden 1.39 kg ağırlığındaki kask ile 1.40 kg ağırlığında olan kask aynı puanı alamaz.

ÖZELLİKLER PUANI: Genelde özellikler bölümünde yer alan pinlock, acil durum kiti, burunluk, gözlük kanalı, dahili güneş vizörü, interkom yuvası, çene rüzgar pedi gibi özelliklere puan verilir. Ancak bunların dışında spesifik kask özelliklerine de puan verilir. Shark Skwal veya LS2 FF397 gibi kasklarda bulunan led sistemi özellikler bölümünde yer almasa da GENEL BAKIŞ sekmesi altında açıklanmıştır. Bunlardan bazıları ek puan olarak yansır.

ORTALAMA PUAN: Güvelik, ağırlık ve özelliklere verilen puanları toplayarak ortalama çıkarır. İki veya daha fazla kaskı aynı ortalama puanda görmek mümkün ama biri özellikten dolayı yüksek diğeri ise korumadan yüksek puan almış olabilir. İhtiyacınıza göre karar verebilirsiniz.

Puanlama algoritmamızı kurarken Sharp, Snell, gibi kuruluşlarla iletişime geçtik. Sayfalarca yazıştık, soru sorduk, fikir ve öneri aldık. Tüm bunlardan sonra özenle belirlediğimiz standartlara göre kaskları değerlendiriyoruz. Bir kask, diğer kasklarla aynı şekilde test edilmemiş ise o kask sitemizde yer alamaz.

Kaskları test ediyor musunuz?

Kaskları test ettiğimiz fiziki bir darbe sistemi yok ama fiziki olarak inceliyoruz. Puanlama konusu aklınıza takılıyorsa iki üst satırda yer alan Kask Puanlaması neye göre yapılıyor? kısmına göz atmanızı öneririz.

 

Lastik terimleri ne anlama geliyor?

LASTİK TİPİ: Lastiğin tipini belli eder. Supersport, enduro, touring gibi…

VERİ ORANI: “X F. S.” X burada sürücü sayısı, F. S. ise Farklı Sürücü anlamına gelir. “T. XXX km” Toplamda yapılan km düzeyini belirtir. 5 F. S. | T. 1000 km açılımı 5 farklı sürücünün toplamda 1000 km yol tecrübesinden oranlanmış demektir. Farklı Sürücü oranı ve km ne kadar yüksek ise lastiğin veri oranları (kuru zemin, ıslak zemin ve diğerleri) o kadar güvenilir demektir.

KURU ZEMİN: Kuru zemin üzerindeki lastiğin performansını belirtir.

ISLAK ZEMİN: Islak zemin üzerindeki lastiğin performansını belirtir.

YOL TEPKİSİ: Lastiğin yola verdiği tepkidir. Frenleme, patinaja düşme gibi.

YOL TUTUŞ: Çoğunlukla viraj performansına dayanır. Bunun yanı sıra hızlanma ve güven verici faktör olarak da puanlanmıştır.

AŞINMA: Lastiğin aşınma süresidir. Aşınma puanı yüksek olan lastik geç aşınıyor demektir. Genelde performanslı lastikler çok uzun ömürlü olmayabilir.

Lastik puanlaması neye göre yapılıyor?

Dünyanın en iyi lastik inceleme platformları olan tyre reviews ve oponeo’nun verdiği puanlardan algoritmamıza uyarlanmaktadır.

Lastikleri test ediyor musunuz?

Lastikleri test ettiğimiz fiziki bir sistem yok.