motorisk

yağ

motora ilk önce a markası bi yağ koyduk ( 10/50w) ve bu yağın üstüne b markası (10/50w) bi yağ koyabilirmiyiz ?
mantıken cevap veriyim buna ustalar net bilgi verecektir. şimdi motorunun içindeki mevcut yağda bozulmalar, tortular ve kimyasal atıklar olcak yeni yağı koyduğun zaman bu sefer iyi malıda bozacak içerdeki çürük elma ama acil bi durum söz konusuysa ani yağ eksilmesi felan zaten doldur geç bi tamirciye gidene kadar :)
amacınız eksilen yağın üzerini tamamlamaksa sorun olacağını sanmıyorum ancak %50 oranlarında karışım için yağların nitelik olarak yakın olmaları önerilir motor yağlarını aslında birbirinden ayıran şey içindeki katkılarıdır eğer büyük oranda karışımlar yaparsak bu katkılar birbirlerinin aleyhine çalışabilir ve istenilen yağlama olmayabilir en iyi yağlama için tek tip ve nitelikli yağ kullanmanız daha iyi olur saygılarımla
kor6kmaz arkadaşımıza katılıyorum amaç ne ise ona göre cevap vermek lazım eğer motosikletteki eksilen yağı tamamlamaksa sorun olacağını sanmıyorum ama zaten aşırı bir yağ yakımı varsa zaten motosikletin mutlaka servise girmesi gerekir diyorum. ya bir yerlerden kaçırma vardır yada sürekli çok yüksek devirlerde uzun süre kullanıyorsun demek ( gazlama 300 500 ) bende aynı tip yağ koymanın bir yanlışı olmayacaktır.

( ben genelde yağı 2500 3000 de bir değişiyorum 5000 bin km de bir bakımı var her servis bakımında yağ ve yağ filtresi değişiyor. ama aradaki 2500 300 km de ise kendim yine aynı yağ markası ile değişimi yapıyorum. istanbul da trafik ve sıcakta yağ çok çabuk zarar gördüğünü düşünüyorum.)